10:50:28 1399/10/23

آمادگی"آریا‌همراه"برای سرمایه گذاری بر روی استارتاپ های اینترنت‌اشیا و فین‌تکشرکت آریاهمراه به عنوان مجموعه‌ای فعال و شناخته شده درصنعت ICT کشور گرچه سیاستی برای "سرمایه‌گذاری خطرپذیر" در حوزه استارتاپ‌ها ندارد، اما مایل به سرمایه‌گذاری روی برخی استارتاپ‌های خاص است.

سرمایه‌گذاری خطرپذیر که از آن با عنوان‌های "سرمایه‌گذاری جسورانه" یا "سرمایه‌گذاری کارآفرینی" نیز نام می‌برند، عبارت است از تأمین سرمایه لازم برای شرکت‌ها و کسب‌وکارهای نوپا (استارتاپ) و کارآفرین که مستعد جهش و رشد ارزش هستند که البته دارای ریسک فراوانی است.

شرکت‌های سرمایه‌گذار ریسک پذیر، گروهی از سرمایه گذاران هستند که بر روی شرکت‌های کوچک با پتانسیل رشد بالا سرمایه‌گذاری می‌کنند. این شرکت‌ها پول قرض نمی‌دهند بلکه در این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند.

علی نوری ، مدیر‌عامل آریاهمراه در این خصوص توضیح می دهد: "اینکه آریاهمراه هم مثل برخی مجموعه‌های دیگر بخواهد Venture Capital (سرمایه‌گذاری خطرپذیر) ایجاد کند و در استارتاپ‌ها به سمت سرمایه‌گذاری برود، چندان در دستور کار نیست."

وی ادامه می دهد: "اما اگر در حوزه‌های فعالیت آریاهمراه، استارتاپی باشد که بتواند به توسعه کسب‌و‌کار ما کمک کند مشکلی برای سرمایه‌گذاری در آن نداریم."

مدیرعامل آریا همراه در پاسخ به این سوال خبرنگار نوداد که این شرکت در چه حوزه هایی مایل به سرمایه گذاری بر روی استارتاپ ها است،می گوید:" ما در حوزه اینترنت اشیا و فناوری مالی حاضر به سرمایه گذاری هستیم و از آن استقبال می کنیم."

اینترنت چیزها (IoT، مخفف Internet of Things) که اینترنت اشیا نیز خوانده می شود، به‌طور کلی اشاره دارد به اشیا و تجهیزات محیط پیرامونی که به شبکه اینترنت متصل شده و قابل کنترل و مدیریت هستند. اینترنت چیزها به زبان ساده، ارتباط سنسورها و دستگاه‌ها با شبکه‌ای است که از طریق آن می‌توانند با یکدیگر و با کاربرانشان تعامل کنند.

فین‌تک یا فناوری مالی نیز به معنای کاربرد نوآورانه فناوری در ارائه خدمات مالی است. فین‌تک معادل Financial technology یا FinTech صنعتی در فضای اقتصادی است و به کمپانی‌هایی اشاره دارد که با کاربرد تکنولوژی تلاش می‌کنند خدمات مالی را کارآمدتر کنند. شرکت‌های فعال در زمینه فناوری‌های مالی عموماً استارتاپ هایی هستند که تلاش می‌کنند خودشان را در سیستم‌های مالی جا بیندازند و شرکت‌های سنتی را به چالش بکشند.

0
0

نسخه قابل چاپ

از سراسر وب

نظر ها