12:01:28 1397/7/21

15سالگی"کیل بیل"/17 نکته درباره اثر ماندگار تارانتینو که شاید نمی دانستیدفیلم سینمایی "بیل را بکش" 15 ساله شد.فیلم تحسین برانگیز تارانتینو با بازی اوما تورمن که تحسین منتقدان را برانگیخت و با استقبال سینمادوستان رو به رو شد.

به گزارش نوداد نیوز، نکات جالبی درباره این فیلم که شاید نمی دانستید در ادامه برایتان می آید:

1- وارن بیتی، نخستین انتخاب برای بازی در نقش بیل بود که البته آن را رد کرد و در ادامه، خود او دیوید کارادین را به تارانتینو پیشنهاد داد. جک نیکلسون، کرت راسل، میکی رورک و برت رینولدز از دیگر بازیگرانی بودند که برای ایفای نقش بیل مورد توجه تارانتینو قرار گرفتند.

2- در هنگام تصویربرداری پالپ فیکشن (Pulp Fiction) بود که ایده‌ی ساخت بیل را بکش شکل گرفت. در آن زمان تارانتینو و اوما تورمن به توافق رسیدند که فیلمی با محوریت کنگ‌فو بسازند و دوباره حال و هوای آثار دهه‌ی ۷۰ سینما را زنده کنند.

3- تارانتینو به منظور آمادگی بیشتر اوما تورمن برای بازی در نقش عروس، تماشای سه فیلم قاتل (The Killer)، کافی (Coffy) و به خاطر یک مشت دلار (A Fistful of Dollars) را به وی پیشنهاد کرد.

4-  شینیچی چیبا، بازیگر نقش هاتوری هانزو در زندگی واقعیش نیز به ساختن هاتوری (شمشیسر سامورایی) مشغول است.

5- تارانتینو در ابتدا برای ایفای نقش شخصیت اورن ایشی، یک بازیگر ژاپنی را در نظر داشت. اما در ادامه پس از دیدن لوسی لیو در فیلم ظهر شانگهای (Shanghai Noon)، اورن ایشی را به اصالت وی یعنی شخصیتی ژاپنی، چینی و آمریکایی تغییر داد.

6- در طول تصویربرداری دو قسمت بیل رابکش، بیش از ۴۵۰ گالون خون مصنوعی استفاده شد.

7- تارانتینو در ساخت قسمت انیمیشنی کار، از فیلم هندی Aalavandhan به کارگردانی سورش کریشنا الهام گرفته است.

8- تمام موسیقی متن قسمت اول، به صورت تکه تکه از موسیقی متن فیلم‌های دیگر برداشته شده است.

9- تارانتینو از طرفداران جدی فیلم نبرد رویال (Battle Royale) است و پس از تماشای این فیلم بود که چیراکی کوریاما را برای ایفای نقش گوگو انتخاب کرد.

10- تارانتینو برای شبیه شدن حال و هوای فیلمش به آثار رزمی دهه‌ی ۷۰ میلادی، یک سری از فیلم‌های قدیمی را در اختیار رابرت ریچاردسون، تصویربردار کار، قرار داد تا آنها را تماشا کند. بیشتر این فیلم‌ها به کارگردانی چانگ چه، یکی از پیشگامان ساخت فیلم‌های رزمی یا محصول کمپانی برادران شاو بودند. تارانتینو در طول تصویربرداری، استفاده از جلوه‌های دیجیتالی را منع کرد و برای نشان دادن پاشیدن خون نیز از روش‌های سنتی بهره برد.

11- لباس زرد اوما تورمن با دو خط سیاه اطراف آن، ادای احترامی به بروس لی و فیلم بازی با مرگ (Game of Death) است که آخرین اثر وی به حساب می‌آید. تارانتینو معتقد است اگر بروس لی هنوز زنده بود، قطعا از بازی در بیل را بکش استقبال می‌کرد.

12- عروس در پایان مبارزه‌اش با اورن، با ضربه‌ی سریع شمشیر، پوست سر وی را جدا می‌کند و در ادامه، اورن پیش از مرگش می‌گوید که این واقعا شمشیر هاتوری هانزو بود. طبق فیلمنامه، قرار بود در این صحنه سر اورن از بدنش جدا شود ولی به خاطر همین جمله، تارانتینو پایان کار را تغییر داد.

13- هنگام تصویربرداری صحنه‌ی مبارزه بین اوما تورمن و چیراکی کوریاما (شخصیت گوگو)، در لحظه‌ای که کوریاما گوی و زنجیرش را به هوا پرتاب می‌کرد، به طور اتفاقی آن را به سر کوئنتین تارانتینو که پشت یکی از دوربین‌ها ایستاده بود کوبید و باعث آسیب‌دیدگی وی شد.

14-  در ابتدا قرار بود تمام صحنه‌های مبارزه‌ی نهایی فیلم در توکیو به صورت رنگی تصویربرداری شود ولی در ادامه انجمن فیلم آمریکا به دلیل کاهش خشونت گرافیکی فیلم و جلوگیری از سانسور صحنه‌ها، از تارانتینو خواست تا تصاویر مربوط به اوج مبارزات و خون ریزی‌ها را را به سیاه و سفید تغییر دهد. این در حالی است که در کشور ژاپن، تمام فیلم به صورت رنگی به نمایش درآمد.

15- زمانی که اوما تورمن به فرودگاه توکیو می‌رسد از مقابل تابلوی تبلیغاتی سیگار رد اپل (Red Apple) عبور می‌کند. رد اپل، برند جعلی خود تارانتینو است که در آثار دیگر وی، حرامزاده‌های لعنتی (Inglourious Basterds)، پالپ فیکشن (Pulp Fiction)، جنگوی از بند رسته (Django Unchained) و هشت نفرت انگیز (The Hateful Eight) نیز نشان داده می‌شود.

16- در طول فیلم، ۹۵ نفر کشته می‌شوند.

17- یکی از فصل‌های مهم فیلم که پیش از آغاز تصویربرداری حذف شد، فصل انتقام یوکی یوباری بود. یوکی در واقع خواهر گوگو است که پس از کشته شدن خواهرش، بلافاصله برای انتقام به لس آنجلس می‌رود و  پس از یافتن عروس، وی را تا یک متل تعقیب می‌کند. در ادامه یوکی با مسلسل، تمام اطراف عروس را به گلوله می‌بند و در این بین آسیب شدیدی هم به وی وارد می‌کند. عروس نیز پس از تلاش‌های بسیار برای فرار کردن از دست یوکی، او را با اسلحه ۹ میلیمتری‌اش مورد هدف قرار می‌دهد. در ادامه عروس به خیال اینکه یوکی مرده است بالای سر وی می‌رود، ولی یوکی به ناگاه برخواسته و مبارزه‌ای تازه را اینبار با چاقو با هم آغاز می‌کنند. در نهایت عروس یوکی را می‌کشد و در حالی که شدیدا مجروح شده، از دست پلیس می‌گریزد. تارانتینو کو شیباساکی، دیگر بازیگر فیلم نبرد رویال (Battle Royale) را برای ایفای نقش یوکی یوباری در نظر گرفته بود ولی با توجه به حضور وی در پروژه‌ای دیگر، این نقش نیز از فیلم حذف شد.

0
0

نسخه قابل چاپ

از سراسر وب

نظر ها