13:41:09 1398/9/13

یک جایزه مهم برای "ایرلندی" / راه برای فتح اسکار هموار می شود؟تازه‌ترین تجربه کارگردانی مارتین اسکورسیزی با بردن جایزه بهترین فیلم از هیات ملی نقد یک گام به درخشیدن در فصل جوایز به ویژه مراسم اسکار نزدیک‌تر شد.

فیلم ۲۰۹ دقیقه‌ای و ۲۰۰ میلیون دلاری «ایرلندی» ساخته اسکورسیزی محصول نتفلیکس پس از راضی کردن تماشاگران و منتقدان در جشنواره‌ای پالم اسپرینگز و سانتا باربرا نخستین جایزه مهم خود را در فصل جوایز از هیات ملی نقد گرفت؛ تشکلی مهم در سینمای آمریکا که ۱۱۰ سال پیشینه دارد و سال گذشته با دادن جایزه بهترین فیلم به «کتاب سبز»، راه آن را برای بردن اسکار بهترین فیلم هموار کرد.

هیات ملی نقد جایزه بهترین کارگردان را به کوئنتین تارانتینو برای «روزی روزگاری در هالیوود» داد که این هم نخستین جایزه فیلم بود. آدام سندلر برای «جواهرهای تراش‌نخورده» و رنی زلوگر برای «جودی» بهترین بازیگران مرد و زن لقب گرفتند تا همچنان جدی‌ترین رقیبان و گزینه‌های اسکار باشند. کتی بیتس برای بازی در فیلم اکران‌نشده «ریچارد جیوئل» ساخته کلینت استیوود  بهترین بازیگر زن مکمل شد و برد پیت با «روزی روزگاری در هالیوود» جایزه بهترین بازیگر مرد مکمل را برد.

سال گذشته هیات ملی نقد چندان به دیگر محصول نتفلیکس «رما» توجه نکرد و آن را فقط در فهرست فیلم‌های برتر قرار داد اما این فیلم سیاه و سفید در نهایت سه جایزه اسکار بهترین کارگردان، بهترین فیلم خارجی‌زبان و بهترین فیلمبرداری را برای آلفونسو کوارون به ارمغان آورد. آخرین بار در ۲۰۰۸ بود که آرای هیات ملی نقد و آکادمی اسکار در بخش بهترین فیلم مشابه بود و این جایزه در هر دو مراسم به «میلیونر زاغه‌نشین» رسید.

دو جایزه بخش فیلمنامه را «جواهرهای تراش‌نخورده» و «ایرلندی» از آن خود کردند و جایزه بهترین فیلم خارجی‌زبان به «انگل» اهدا شد. «چگونه اژدهای خود را تربیت کنید: دنیای پنهان» جایزه بهترین انیمیشن بلند سینمایی را برد و پل والتر هازر ۳۳ ساله برای بازی در «ریچارد جیوئل» بهترین بازیگر تازه‌کار لقب گرفت. امسال در مجموع ۲۸۵ فیلم در هیات ملی نقد بررسی شد و قرار است مراسم اهدای جوایز به برگزیدگان روز چهارشنبه هشتم ژانویه ۲۰۲۰ برگزار شود.

0
0

نسخه قابل چاپ

از سراسر وب

نظر ها