15:53:09 1397/4/20

گفت و گوی مفصل با مجتبی جباری بعد از خداحافظی از فوتبالشايد شنيدن اين حر فها از زبان مجتبي جباري سخت باشد اينكه ديگر نمي خواهد فوتبال بازي كند و حالا بايد خداحافظي اش را باور کنیم.

به گزارش نوداد نیوز، جباري يكي از بهترين هاي ايران بود و به واسطه بازي هاي درخشانش در استقلال و تيم ملي محبوبيت زيادي بين هواداران به دست آورد. او سال ها براي استقلال توپ زد و در تيم ملي هم به ميدان رفت. چيزي كه همه حسرتش را مي خورند اين است كه چرا جباري مصدوم شد؟ او مي توانست دروازه هاي بزرگي را فتح كند، مي توانست در اروپا بدرخشد، اگر قبل از جام جهاني با آن مصدوميت رو به رو نمي شد اما خب، اين انگار سرنوشت جباري و فوتبالش بود. مجتبي با وجود مصدوميت هاي زياد در اين سال ها ايستاد و مبارزه كرد. حالا لبخند مي زند و مي گويد: خوشحالم كه با وجود اين مصدوميت ها مبارزه كردم و هيچ وقت دست از تلاش نكشيدم.اين گوشه اي از زندگي مجتبي جباري است، كسي كه مي تواند الگويي براي مبارزه باشد. با او در اين روزهاي دور از فوتبال، گفت وگويي داشتيم و او حرف هاي مهمي به زبان آورد.

آقامجتبي اين روزها هواداران دوست دارند بدانند مجتبي جباري دور از فوتبال چه مي كند؟ ايام بد مي گذرد يا خوب...؟

خب وقتي فوتبال بازي مي کني در كانون توجهات هستي. بالاخره با هيجانات فوتبال درگيري، چه در رده ملي و چه رده باشگاهي. مسلما وقتي از فوتبال مي روي، زمان مي برد تا بتوانيد با شرايط جديد كنار بيایيد. من خودم را كم کم براي شرايط جديد آماده كرده بودم. در اين سال ها به خاطر اردوها و بازي ها خيلي از خانواده دور بودم و حالا بهترين فرصت است تا كنارشان باشم. خدا را شكر الان دقيقا زماني است كه بچه هايم نياز دارند تا بيشتر كنارشان باشم.لحظات خوبي را مي گذرانيم. خيلي بيشتر كنار دو پسرم و همينطور همسرم هستم و از بودن كنار هم لذت مي بريم.

ممكن است هواداران استقلال دوباره شما را در زمين فوتبال ببينند؟

فكر نمي کنم ديگر اين اتفاق رخ دهد. حداقل مي دانم براي من در استقلال اتفاق نمي افتد. خب شرايط... واقعا تا زماني كه مي شد از پاهايم كار كشيدم.از زانوهايم خيلي كار كشيدم و تلاش كردم.حتي بعد از اتفاقاتي كه در استقلال افتاد مي توانستم یک سال ديگر بازي كنم ولي دوري ام باعث شد تا از شرايط آرماني فاصله بگيرم و اين كار را سخت تر كرد.از  طرفي من آدمي نيستم كه بخواهم با هر شرايطي كنار بيايم و با هر کیفیتي بازي كنم.هميشه خوب بودن برايم مهم بوده است.الان هم با وضعيتي كه دارم، ديگر بازگشتم سخت شده است. استقلال هم حالا جاي جوان ترهاست، جوان هايي كه براي خودشان اسم و رسمي دست و پا كنند. در نهايت به خاطر اتفاقاتي كه در فوتبال برايم افتاد،خدا را شكر مي کنم. شايد اگر به لحاظ موفقيت در باشگاه و تیم ملي به كارم نگاه كنيد... خب، مصدوميت ها خيلي مانع كار من شد ولي چيزي كه براي خودم ارزش داشت اين بود كه هميشه با وجود مشكلات تلاش كردم و تلاش كردم. توانستم دوباره برگردم و هيچ وقت تسليم نشدم.نگذاشتم مصدوميت ها جلويم را بگيرد ولي متأسفانه شرايط فوتبال و آدم هايي كه در آن هستند، بيشتر از اين مصدوميت ها به من ضربه زد.

قطعا هواداران استقلال از شما خاطرات خيلي خوبي در ذهن دارند و اين مهمتر از هر چيزي است.

وقتي شما 8 سال با تماشاگران هستي... خب قطعاً لحظات خوب و بدي برايت رقم مي خورد. شايد جايي بوده كه ناراحت شده باشند ولي بالاخره در زمان هاي طولاني، اين مسائل به وجود مي آید. خودم خيلي اميدوارم كه در آخر،هواداران از شرايطي كه داشتم راضي بوده باشند. من خودم كه از بودن در استقلال خيلي خيلي لذت بردم. صحنه هايي از حضورم در اين باشگاه در ذهنم هست كه واقعا مرورشان برايم دلنشين است. بابت اين اتفاقات خدا را شكر مي كنم.

چيزي هست كه در استقلال به آن نرسيده باشيد و حسرتش را بخوريد؟قطعاً قهرماني در آسيا يكي از آنهاست وگرنه شما با اين تيم هم قهرمان ليگ برتر شديد و هم حذفي. افتخارات زيادي با استقلال در ايران داشتيد...

من شرايط خيلي خوبي با استقلال داشتم. وقتي به جام جهاني برزيل صعود كرديم، دنبال بهانه مي گشتند تا من را از استقلال كنار بگذارند. من فقط راجع به وضعيت تيم حرف زدم در حالي كه كلي انگيزه داشتم و آماده بودم تا با استقلال در ليگ برتر حاضر شوم. متأسفانه من را در آن برهه از استقلال كنار گذاشتند در حالي كه خيلي قبل ترها انتقادهاي تندتري كردم ولي عكس العملي نشان ندادند و اتفاقي نيفتاد.به همين خاطر با یک انتقاد ساده من را از استقلال كنار گذاشتند و مجبور شدم به سپاهان بروم. براي من حضور در اين باشگاه تفاوت قيمتي با استقلال نداشت ولي برايم سخت بود پيراهني غير از پيراهن آبي بپوشم.برايم بازي در سپاهان سخت شده بود. دوست داشتم به چيزهايي كه نرسيده ام دست پيدا كنم. انگار چيز جديدي برايم وجود نداشت. به همين خاطر به فوتبال قطر رفتم. از همه چيز دور شدم و شرايط جديدي را تجربه كردم. دوست داشتم یک بار ديگر توانايي ام را محك بزنم. حضور در آنجا براي من یک مسابقه و یک مبارزه بود و 4 فصل هم در الاهلي حضور داشتم.

قطعاً لقب زيدان آسيا براي هميشه در ذهن شما و هواداران استقلال مي ماند. درست است؟ دقيقا یک و چه كسي اين لقب را به شما داد؟

قبل از جام جهاني 2006 با تيم ملي در ژاپن بازي كرديم.یکی از روزنامه هاي ژاپني نوشت من زيدان آسيا هستم. من واقعا به بازي زيدان علاقه داشتم. هميشه شكل بازي اش براي من جذاب بود. بعد از چند جلسه تمرين در ژاپن به من گفتند زيدان آسيا.البته با فاصله، دو مربي هم قبلاً به من گفته بودند سبك بازي ام شبيه زيدان است.برايم جالب بود دقيقا لقب من اسم بازیکنی است كه به او علاقه دارم.

بازيهاي نسبتا زيادي هم براي تيم ملي انجام داديد ولي مثلاً به جام جهاني يا جام ملت ها نرفتيد. چقدر به خاطر اين اتفاقات حسرت مي خوريد.

تيم ملي همه اش براي من حسرت شد. شروع اتفاقات از قبل از جام جهاني 2006 و آن مصدوميت بود. من در هيچ تورنمنت مهمي با تيم ملي شركت نكردم؛نه در جام ملتها و نه در جام جهاني. مي توانست برايم اتفاقات خوبي بيفتد.ولي خوشحالم جزئي از تيمي بودم كه به جام جهاني 2014رفت. خوشحالي زايدالوصفي داشتم و فقط همين.از همان ابتداي حضورم در ابومسلم به تيم ملي بزرگسالان دعوت شدم ولي در اين سال ها مصدوميت نگذاشت بتوانم در تورنمنت هاي مهم با تيم ملي حاضر شوم ولي كم بازي نكردم. بازي هايم را در تيم ملي دوست داشتم.

خيلي از هواداران دوست داشتند جباري در سطح بالاي فوتبال اروپا هم بازي كند ولي آن مصدوميت نگذاشت اين اتفاق هم بيفتد. به اين موضوع چقدر فكر مي كنيد؟

من وقتي از ابومسلم به استقلال رسيدم... خيلي خوب با اين باشگاه شروع كردم. مربياني كه از خارج از كشور آمده بودند، چيزهايي مي گفتند و من فيدبك هايي می گرفتم كه مي توانست در آينده برايم همراه با اتفاقات خوب باشد ولي قبل از جام جهاني 2006مصدوم شدم. یک سال نشد بازي كنم بعد از بازگشت مينيسكم آسيب ديد. یکی، دو سال واقعا از شرايط ايده آل دور بودم ولي خيلي دوست داشتم در اروپا بازي كنم. یک  بار به فرانسه رفتم تا براي یک تيم اين كشور بازي كنم. واقعا بازي كنار آن آدم ها برايم لذت بخش بود.اصلا سبك فوتبال شان فرق داشت. خيلي دوست داشتم همانجا بازي كنم ولي باز هم شرايط مهيا نشد. آن موقع اصلاً به كشورهاي عربي فكر نمي كردم ولي شرايط باعث شد تا به قطر برسم و الان هم راضي هستم.

آن پاس گل بازي قطر كه اميد ما را براي صعود زنده كرد... خب شما چرا همراه ايران به برزيل نرفتيد؟ اگر بازيكني جايتان بود آن شانس را از دست نمي داد.

خب اين تصميم من بود كه نباشم. فشار بازي ها و تمرينات تيم ملي زياد بود، مخصوصاً با توجه به آسيب هايي كه من از قبل ديده بودم. همين حالا بازیکنانی که سن شان بالا می رود بازی های ملی را کنار می گذارند و در سطح باشگاهی بازی می کنند. شرايط زانوي من طوري بود كه نياز به استراحت داشتم. فشار بازي هاي جام جهاني نياز به یک کیفیت بالا داشت. بايد خيلي سر حال و آماده مي شدي. در آن صورت مي توانستي عملكرد مثبتي داشته باشي ولي من خودم را آماده آن شرايط نمي دانستم. بعد از جام جهاني هم نمي توانستم آينده اي براي خودم مثلاً در فوتبال اروپا ببينم ولي خب براي بازیکنان خيلي مهم است كه بتوانند در جام جهاني بازي كنند. نشد من هم به اين تجربه بزرگ دست پيدا كنم.

بهترين مربي اي كه شما با او كار كرديد، چه كسي بود؟

قبلاً اين را گفته ام. فيروز كريمي خيلي به فوتبال من كمك كرد. در تايمي كه جوان بودم، در ابومسلم جايگاه خوبي به من داد. اعتماد به نفس من را بالا برد.چيزهايي به من گفت كه در تمام سال هاي فوتبالم به دردم خورد. خدا را شكر كه یک فصل در ابومسلم و نيم فصل هم در استقلال كنار او بودم و كار كردم.

ولي در استقلال خيلي تحت فشار بود و سرانجام زياد دوام نياورد.

آن فصل استقلال به لحاظ بازیکن در مضيقه بود.با این حال ما قهرمان جام حذفي شديم و با توجه به وضعيت روحي و جايگاه تيم،اتفاق خوبي بود. همان قهرماني باعث شد تا در سال بعد باشگاه بازیکنان خوبي براي ليگ و آسيا بگيرد.اين موفقيت اتفاقاً براي تيم و آقا فيروز و بچه ها بد نبود.

الان شما به بازيكني معروفيد كه خيلي شهامت داريد و حر فتان را مي زنيد.

ببينيد گفتن حرف هايي كه من به زبان آوردم، راحت نيست.همه اش عواقب دارد. محروم مي شويد، مورد خطاب ديگران قرار مي گيريد، جريمه مالي مي شويد. خب هركسي دنبال هدفي است. براي رسيدن به اين هدف ها و ايده آل ها بايد تاوان هم بدهد ولي من مطمئنم روزي فرا مي رسد كه همه متوجه مي شوند حرف هایی كه زدم، به حق بود و حق با من بوده است. مي فهمند چقدر درست مي گفتم و اين حداقل چيزهايي بوده كه درباره واقعيت فوتبال به زبان آوردم.

اميد ابراهيمي هم به تازگي به باشگاه الاهلي ملحق شده است. شما در اين باشگاه بازي مي كرديد.

يادم هست در سال هاي قبل و در مقطعي باشگاه دنبال اميد ابراهيمي بود. همه مسئولان تيم از او شناخت داشتند. ديگر با بازي هاي درخشاني هم كه اميد در جام جهاني كرد، مسلماً هر تيمي علاقه داشت تا او را جذب كند. الاهلي هم فكر مي کنم از جايي كه تجربه خوبي از كار با ايراني ها مثل سيدجلال و پژمان و فريدون و من داشت،دوباره سراغ ايراني ها آمد. سال گذشته هم اگر بد بودند به خاطر بازیکنانی بود كه گرفتند. فكر كنم امسال مي خواهند دوباره ناكامي فصل قبل را جبران كنند. اميد ابراهيمي بازیکن توانمندي است.سال ها در ايران بوده و هميشه هم خوب بازي كرده است. فكر مي کنم اميد در الاهلي موفق مي شود.براي او آرزوي موفقيت مي کنم.

 آقا مجتبي، درباره عملكرد ايران در جام جهاني هم صحبت كنيم. نظرات بعد از بازي ها متفاوت بود.عده اي انتقاد مي كردند و عده اي تعريف. نظر شما چيست؟

بازي ها حماسي و خوب بود چون از قبل مي دانستيم چقدر بازي ها سخت است و گرفتن 4امتياز از گروه،اتفاق كمي نبود.همه مي دانند جام جهاني چه ميدان بزرگ و حساسي است. خيلي از تيم هاي بزرگ به لحاظ روحي و رواني و فشار بازي ها كم می آورند. تيم هاي بزرگي در اين دوره حذف شدند ولي عملكرد ايران نشان مي داد بازیکنان ما به لحاظ روحي، رواني و انگيزشي آماده شده بودند. كي روش در اين زمينه تخصص دارد. خودم به شخصه دوست دارم ياد بگيرم چطور تيم را به اين خوبي و در یک جهت آماده می کرد. اينكه نحوه صحبتش با بازیکنان چطور بوده، شب بازي چه مراحلي در اردو طي شده و چطور برنامه ريزي مي كند كه بازیکنان در روز مسابقه با تمام توانايي، حواس جمع و با آمادگي كامل روحي به زمين مي روند.

اينها اتفاقاتي بود كه براي تيم ملي افتاد. نمي شود به راحتي از كنارش گذاشت. به نظرم اين خودش موفقيت بود. بالاخره بعد از تورنمنت هاي اينچنيني مهم است كه بازیکنان مورد توجه اروپايي ها قرار بگيرند من فكر مي كردم بهترين نتيجه اي كه مقابل مراكش بگيريم، مساوي باشد ولي تيم ملي در نهايت 4 امتياز به دست آورد. بالاخره رقبا هم مقابل ما خيلي نگران حفظ نتيجه بودند.به نظرم كار كادر فني و بازیکنان قابل تحسين بود.

به نظر مي آيد علاقه داريد زندگي جديد را در فوتبال آغاز كنيد.

مسلما آرام آرام كلا سهاي مربيگري را طي مي كنم تا براي فصل جديد زندگي ام آماده شوم. من به عنوان فوتبالیست تجربياتي داشته ام كه مي تواند كمك كند. در كنار آن بايد اين كلا سها را طي كنم و تجربه به دست بياورم. دنياي مربيگري با دنياي بازيگري كاملاً متفاوت است.

حرف خاصي مانده؟ حرفي با هواداران...

چيزي كه بعد از فوتبال من را راضی نگه مي دارد، برخورد خوب و با محبت مردم با من است. وقتي آنها را بيرون مي بينم به من انرژي زيادي مي دهند.اين باعث مي شود تا بعد از سالها تلاشي كه كردم،احساس خوبي داشته باشم. ممنون همه هستم.اميدوارم هميشه اتفاقات خوبي براي استقلال بيفتد و هر سال تيم بتواند جام بگيرد. هواداران استقلال لياقت بهترين ها را دارند. استقلال هم پتانسيلش را دارد. اگر سال گذشته بازي ها ادامه پيدا می کرد،استقلال حتي مي شد قهرمان لیگ برتر شود. تيم سال گذشته و در نيم فصل دوم خيلي خوب و منسجم شده بود.الان هم در آسيا به مرحله حذفي رسيده وآنجا هر اتفاقي مي تواند رخ دهد.استقلال تماشاگران زيادي دارد و اين ميتواند به تيم كمك كند تا به مرحله بعدي برود.

0
0

نسخه قابل چاپ

از سراسر وب

نظر ها