13:05:56 1398/5/5

پاسخ دبیر جشنواره ونیز به اعتراض ها درباره حضور "فیلم جدید پولانسکی" و "محصولات نتفلیکس"امسال فیلم «متهم می‌کنم» جدیدترین ساخته «رومن پولانسکی» در بخش رقابتی جشنواره ونیز انتخاب شده است.

به گزارش نوداد نیوز، این کارگردان لهستانی - فرانسوی در سال ۱۹۹۷ متهم به آزار و اذیت جنسی یک دختر ۱۳ ساله شد اما برای فرار از سپری کردن دوران محکومیت به اروپا فرار کرد.

«پولانسکی» در سال ۲۰۱۸ و در سایه جنبش‌ دفاع از حقوق زنان  از آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار اخراج شد. گرچه هم ساخته‌های «پولانسکی» در ۱۷ سال اخیر به نمایش گذاشته شده اما ونیز اولین جشنواره سینمایی است که پس از جنبش زنان و اخراج او از آکادمی، میزبانی جدیدترین فیلم اوست. «پولانسکی» که در زوریخ زندگی می‌کند نمی‌تواند شخصا در جشنواره ونیز امسال حضور یابد، چراکه خطر استرداد به آمریکا یا دستگیری توسط دولت ایتالیا قرار دارد.

«آلبرتو بارابارا» دبیر باسابقه جشنواره ونیز که تمایل ندارد درباره جنبه‌های حقوقی پرونده «پولانسکی» صحبت کند، می‌گوید: باید میان یک انسان و یک هنرمند تمایز قائل شویم. من قاضی نیستم و چیزی که می‌دانم این است که «پولانسکی» یکی از بزرگ‌ترین سینماگران مولف اروپا و جهان است. او شاهکارهای مهمی در تاریخ سینما ساخته و حتی فکر عدم نمایش فیلم جدیدش در ونیز به ذهنم هم خطور نکرد. سالها از وقوع جرم گذشته و قربانی نیز او را بخشیده و خواهان پایان روند دادرسی است.

پس از نشست مطبوعاتی جشنواره ونیز و انتخاب دو فیلم «رختشورخانه» ساخته «استیون سودربرگ» و «داستان ازدواج» به کارگردانی «نوا بامباک» از محصولات نتفلیکس در بخش رقابتی، اتحادیه بین‌المللی سینما با صدور بیانیه‌ای از مسئولان ونیز خواست از نمایش محصولات نتفلیکس در بخش رقابتی ونیز که قرار نیست اکران سینمایی داشته باشند، خوددداری کند اما «آلبرتو باربارا» معتقد است این مشکلی میان سینمادارن و توزیع‌کنندگان است و خودشان باید این مساله را حل کنند و جشنواره ونیز نقشی در منازعات داخلی بازار سینما ندارد.

هفتاد و ششمین جشنواره فیلم ونیز به عنوان قدیمی‌ترین جشنواره سینمایی جهان از تاریخ ۲۸ اوت تا ۷ سپتامبر (۶ تا ۱۶ شهریور) در ایتالیا برگزار می‌شود و امسال «لوکرشیا مارتل» کارگردان زن آرژانتینی به عنوان رئیس هیأت داوران بخش رقابتی حضور خواهد داشت.

0
0

نسخه قابل چاپ

از سراسر وب

نظر ها