10:39:20 1397/11/15

نشست پر حاشیه فیلم "طلا" / وقتی یک بچه مدرسه ای نقد می نویسد!در نشست خبری فیلم طلا چه گذشت؟

حاشیه نشست

پرویز شهبازی که از برخی سوالات انتقادی دلخور شده بود، گفت: سطح نقد پایین آمده است و این منجر به پایین آمدن فرهنگ عمومی در کشور می‌شود. سال 1990 قرار شد در آکادمی اسکار به کوروسوا اسکار افتخاری بدهند و دو تا از فیلمسازان تحت تاثیر او قرار شد مجسمه را به او بدهند. اسپیلبرگ گفت کوروساوا بزرگترین فیلمساز زنده جهان است و کوروساوا روی استیج آمد و گفت تعجب میکنم این جایزه را دریافت کردم چون هنوز نمی‌دانم سینما چیست؟

وقتی یک بچه مدرسه‌ای نقد مینویسد و میگوید مثلا فیلمنامه یا هر چیز دیگری ضعیف است به نظرم ما نقد را جدی نگرفته ایم و نباید در جمع اینطوری وارد نقد سینما نشویم.

حرفهای کارگردان

پرویز شهبازی:اگر فیلم باور پذیر نیست و می‌خواهید فیلم را نقد کنید، باید آن را در قالب یک یادداشت بنویسید و بگویید این فیلم خوب است یا بد. اینجا برای نقد فیلم نیامده‌ایم. این نقدها را هم برای من ننویسید زیرا منتقد برای تماشاگر می‌نویسد.

سینمای من به ظاهر رئالیستی است اما سعی می کنم از آن عبور کنم. اما داستان فیلم کاملا تخیلی است.

( درباره اتفاقاتی که در این فیلم رخ می‌دهد) این ماجرا با فرهنگ اسلامی ایرانی هماهنگی نداشته باشد اما در جامعه اتفاق می‌افتد.

حرفهای تهیه کننده

رامبد جوان:برای ساخت چند فیلم با محمد شایسته برنامه ریزی کردیم من در پروژه طلا بیشتر درگیر خندوانه بودم اما خوشحالم که با این کارگردان خوب همکاری داشتم.

اینجا جشنواره فیلم فجر است و جلسه پرسش و پاسخ یک فیلم است، چرا سوالات اینقدر ساده هستند؟ سینما مجموعه‌ای از عناصری است که می‌توانیم مجزا با آن مواجه شویم. چرا هیچکدام یک مبحث مهم را راجع به سینمای پرویز شهبازی باز نمی‌کنید؟ فیلم به نظر ساده است اما در واقع مهندسی پیچیده ای دارد. این مباحث در جشنواره فیلم فجر اهمیت زیادی دارد. اینجا باید سوالاتی پرسیده شود که خارج از این محیط مطرح نمی‌شود.

اگر فیلمی خوب ساخته شود، سهمش را از گیشه به دست می‌آورد و اگر مطمئن نباشند که فیلم می‌فروشد اصلاً روی آن سرمایه گذاری نمی‌کردند.

حرفهای بازیگران

هومن سیدی: شهبازی به شعور مخاطب احترام می گذارد و حرفه ای کار می کند.

صدیقیان: دلیل اولم کار با شهبازی است اما اینطور نیست که من از نقش مکمل استقبال کنم و مهم این است که نقش سر جای خودش وجود داشته باشد و این اتفاق در طلا برای من افتاده است.

طناز طباطبایی: کار با شهبازی برای من مهم است چون او یک فیلم هوشمندانه می‌سازد و برای تک تک دیالوگها فکر کرده‌است و چقدر ما آموختیم که اینقدر ساده فیلم ببینیم. وقتش رسیده که حرفه‌ای فیلم ببینیم. یکی از راحتترین پشت صحنه‌ها را فیلم شهبازی داشت آن هم به دلیل حرفه‌ای گری اوست.وقتش است حرفهای فیلم ببینیم، بازیگری را نقد کنیم و با سوادتر رفتار کنیم.

نگار جواهریان: فضای اینترنتی موجب شده هر کسی درباره فیلم نظر دهد که این اتفاق خوب نیست و به این مسائل بیشتر باید پرداخته شود.

0
0

نسخه قابل چاپ

پست های مرتبط

از سراسر وب

نظر ها