12:14:30 1397/11/17

نشست خبری "دیدن این فیلم جرم است" / دلخوری بابت حذف یک سکانسدر نشست خبری "دیدن این فیلم جرم است" چه گذشت؟

حاشیه نشست

هفتمین روز جشنواره فیلم فجر در پردیس سینمایی ملت «دیدن این فیلم جرم است» برای اهالی رسانه و منتقدان به نمایش درآمد؛ فیلمی سیاسی که با تهیه‌کنندگی حقوقی و کسب مجوز ساخت از سوی حوزه هنری ساخته شده و در پی یک حادثه، تقابل چند نیروی بسیجی با نیروهای امنیتی را به تصویر می‌کشد که برای حفظ آبرو و اعتبار نظام باید به تصمیمی عقلانی برسند.

این فیلم در سینمای ‌رسانه‌ها موافقان و مخالفان جدی داشت و عده‌ای‌ آن را فیلمی‌ شعاری می‌دانستند و عده‌ای دیگر هم از طرح برخی مسائل سیاسی و جسارت در آن استقبال کرده و البته آن را مورد حمایت خاص می‌دانستند که توانسته مجوز نمایش بگیرد.‌

حرفهای کارگردان

محمدرضا زهتابچیان:اسم فیلم بخشی از یک دیالوگ بود که می‌گفت «پس چرا اجازه نمی‌دهید مردم فیلمشان را یبینند؟» ولی بعد آن سکانس به لحاظ فنی حذف شد.

ما هرجا فیلمنامه را می‌بردیم به به و چه چه می‌کردند ولی می‌گفتند نمی‌خواهی بسازی که؟

ما به خیلی نهادهای مربوط مراجعه کردیم ولی برای حمایت از ساخت به نتیجه نرسیدیم و هیچ کس چنین جراتی به خرج نداد جز حوزه هنری‌ که حمایت کرد. ما در این فیلم‌ برایمان مهم بود که پاسدارها، بسیجی‌ها، دولتی‌ها و چادری‌ها دو دسته هستند.

ما بدون کاپیتولاسیون هم احتمال عدم اکران فیلم را می‌دهیم در حالی که من یک خطای سیستمی را دیکته می‌کنم ولی چرایی این اتفاقات مسئله اصلی است.

فیلم سفارشی باید از طریق یک نهاد سفارشی ساخته شود و اگر اینطور بود این شکلی ساخته نمی‌شد. ما محروم بودیم از خیلی امکانات و به همین دلیل سفارشی بودن آن قابل اثبات نیست.

در کل فیلم فقط یک پلان حذف شده که آن هم به خواست نیروی انتظامی بود.

در این بخش علیرضا صالحی، دستیار کارگردان با ابراز ناراحتی از  حذف یک سکانس اضافه کرد: فیلم ما بعد از اینکه ساخته شد مدعی پیدا کرد اما نکته مهم‌ این است که فیلم مجوز نیروی انتظامی را برای ساخت نداشت و ما‌ در دکور شهرک غزالی کار کردیم. در واقع نیروی انتظامی هیچ کمکی به ما نکرد.

فیلم ما در‌ زیرزمین نیست ولی شبیه فیلم‌های زیرزمینی است.‌ وزارت ارشاد وقتی مجوز ساخت فیلمی را می‌دهد فیلمساز نباید از دیگران دنبال اجازه و مجوز باشد تا کارش را انجام دهد. نیروی انتظامی اجازه نمایش به ما نمی‌داد مگر اینکه پلان دستگیری یک مامور را دربیاوریم در حالی که نیروی انتظامی مگر غیر از مردم است؟ تمام اینها در شرایطی بود که نیروی انتظامی حتی یک چراغ گردان به ما نداد و بعد توقع تغییر و حذف داشتند و من بابت حذف آن سکانس خیلی ناراحتم.‌

0
0

نسخه قابل چاپ

از سراسر وب

نظر ها