09:11:45 1397/11/12

نشست خبری "در خونگاه" / تعجب عوامل فیلم از خنده های امین حیاییدر نشست خبری فیلم  "در خونگاه" چه گذشت؟

حاشیه

در بخش انتهایی جلسه، سیاوش اسعدی،کارگردان فیلم، نسبت به سوال یکی از مخاطبان مبنی بر ضد ایرانی بودن این فیلم واکنش نشان داد و گفت: مگر می‌شود که فیلم‌سازی که متولد بعد از انقلاب است، بیاید و فیلمی ضد هویت خود و ضد مملکتش بسازد؟ من نمی‌دانم که چرا عده‌ای با این حرف‌ها می‌خواهند همدیگر را تخریب کنند. همان قدر که شما ایران را دوست دارید، من نیز دوست دارم. فیلم درخونگاه، یک فیلم کاملا ایرانی و دلسوزانه برای سرزمینم است. من عاشق سرزمینم هستم؛ مگر می‌شود که فیلمی علیه هویتم بسازم؟ خدا آن روز را نیاورد. این موضوع بد است و باید این روحیه را کنار بگذاریم. من عاشق مملکتم هستم و هیچ وقت فیلمی نخواهم ساخت که باعث خوش‌حالی عده‌ای در جای دیگر بشود. اگر هم نقدی وجود دارد، نقد دلسوزانه است.

حرفهای کارگردان

سیاوش اسعدی:من همیشه فیلم‌هایم موضوعات اجتماعی داشته است و تغییری در این راستا نداشتم. همه فیلم سازان آثار خود را براساس دغدغه اجتماعی‌شان یا یک ضرورت می‌سازند اما این که کارگردان بیاید و راجع به دلایل خود برای ساخت اثرش حرف بزند، باعث می‌شود که آن فیلم تبدیل به بیانیه بشود که اصلا موضوع خوبی نیست.

در فیلم‌هایم، همیشه یک سری پیرزن‌های بامزه وجود دارد. این که به چه دلایلی از آنان استفاده می‌کنم، قطعا نشانه‌هایی دارد اما پرهیز می‌کنم که آن نشانه‌ها را بیان کنم. مطمئنا منتقدان، این قدر باهوش هستند که این نشانه‌ها را پیدا کنند.

فیلم درخونگاه، پایان باز هنری فرانسوی ندارد بلکه پایانی دارد که معلوم نیست شخصیت رضا آن بچه را تحویل گرفته است و با او تفنگ بازی می‌کند یا واقعا سکته می‌کند و می‌میرد.

حرفهای بازیگران

امین حیایی: فیلم «درخونگاه»، براساس فیلم‌نامه‌ای بود که وقتی آن را خواندم برایم بسیار جذاب بود و دیالوگ‌های بسیار خوبی داشت. وقتی برای اولین بار راجع به این فیلم‌نامه با آقای اسعدی صحبت کردم، جذب نقش رضا میثاق شدم و احساس کردم که این نقش، یک کاراکتر متفاوتی نسبت به آن چیزی که تاکنون بازی کرده‌ام است. من همیشه این چنین کاراکتری را در فضای طنز بازی کرده بودم اما در این فیلم، این کاراکتر را در فضایی بسیار جدی بازی کردم. البته رگه‌هایی از طنز در آن وجود داشت. برای مثال، سکانس‌هایی وجود داشت که وقتی آن را بازی می‌کردم، می‌خندیدم و این باعث تعجب همه عوامل فیلم شده بود.

مهراوه شریفی نیا: از آغاز تا انتهای این کار، چند ماهی درگیر آن بودم و به همین دلیل کارهای دیگری را از دست دادم که البته از این موضوع بسیار خوش‌حال هستم چرا که چیزی را به دست آوردم که بسیار دوست دارم. آقای اسعدی دقت زیادی دارد و حضور در کنار افرادی نظیر آقای حیایی و .... باعث شد تا چیزهای زیادی یاد بگیرم.

ژاله صامتی:من به فیلم نامه و به آقای حیایی اعتماد کردم و این کار را پذیرفتم. البته باید بگویم که بازیگران توانایی در این سن و سال داریم که بتوانند این نقش را بازی کنند اما انتخاب من توسط آقای اسعدی، من را به فکر فرو می‌برد. مطمئنا یک هوشی در پشت این ماجرا قرار داشته است. من هم این هوش را فهمیدم و از آن به عنوان یک فرصت استفاده کردم. تاکنون، نقش مادران زیادی را بازی کردم و از 27 سالگی مادر بودم. از همین منظر، فکر می‌کنم که تا آخر عمرم می‌توانم نقش مادران زیادی که هیچ کدام شبیه به هم نیستند را نیز بازی کنم.

0
0

نسخه قابل چاپ

از سراسر وب

نظر ها