10:53:54 1397/11/19

مروری بر متن و حاشیه هشتمین روز جشنواره / بازیگوشی های نوید محمدزادهنشست های خبری جشنواره فیلم فجر در روز چهارشنبه نکاتی داشت که مرور آنها خالی از لطف نیست.

به گزارش نوداد نیوز، لازم به ذکر است که نمایش فیلم ها امروز و فردا متوقف می شود و 3 فیلم باقی مانده روز یکشنبه به نمایش در می آیند.

 

متری شیش و نیم

ساداتیان،تهیه‌کننده فیلم «متری شش و نیم» درباره برخی حاشیه‌های پیش آمده برای این فیلم گفت: زبان سینما با زبان بخشنامه متفاوت است و توقع سازمان‌ها و ارگان‌ها برای تطابق شخصیت‌های مشابه با آنها طبق اساسنامه‌هایشان یکی از مشکلات مهم است.

وقتی در فیلم‌ها به موضوعی اجتماعی می‌پردازیم که کاراکتری مشابه با ارگان یا نهادی مربوط دارد، به آنها برمیخورد و با بخشنامه و اساسنامه مقایسه می‌کنند.

چیز قابل اعتنایی هم از فیلم حذف نشده ولی مسئله این است که پلیس خیلی نمی‌تواند در چنین موقعیت‌هایی مثل آنچه در فیلم دیدیم ملاطفت آمیز باشد و پلیس باید آمادگی برخوردهای فیزیکی را هم نشان دهد.

سعید روستایی، کارگردان:پس از «ابد و یک روز» کل عمر و زندگی ام را برای این فیلم گذاشتم و اصلاً به این مقایسه فکر نکردم.

روستایی با اشاره به اینکه مشابه ۹۰ درصد اتفاقات فیلم در دادگاه‌های واقعی رخ داده است، درباره حضور معتادان در فیلم هم گفت: کار با این عزیزان سخت بود و ما لوکیشن را جایی انتخاب کرده بودیم که نزدیک آنها باشیم اما آنها هر لحظه‌ای که اراده می‌کردند باید می‌رفتند چون زود خسته می‌شدند. من برای نوشتن این فیلمنامه در یک بازداشتگاه واقعی رفتم و البته مثل خیلی‌ها زندگی نکردم اما تحقیق زیادی شد.

نوید محمدزاده، پیمان معادی و هومن کیایی هم از جمله بازیگران حاضر در نشست بودند، اما با توجه به سوالات مطرح شده صحبت خاصی نداشتند جز نوید محمدزاده که در بخشی تاکید کرد: قرار نیست تمام قاچاقچی‌ها تصویری باشند که معمولاً تصور می‌کنیم یا سن بالایی داشته باشند، قاچاقچی می‌تواند فلسفه زندگی را هم بداند.

 

ایده اصلی

آزیتا موگویی، کارگردان:از جمله کسانی بودم که همواره از اعلام شفافیت مالی استقبال می‌کرده‌ام به همین علت اعلام می‌کنم که بودجه این فیلم که سفرها زیادی برای ساخت آن انجام شده، کمی بیش از ۴ و نیم میلیارد تومان بوده و ساخت این فیلم با افزایش قیمت ارز همزمان بوده است.

این قصه درباره یک طبقه اجتماعی خاص است و وقتی صحبت از قراردادهای میلیون دلاری است، مجبوریم که زندگی واقعی کسانی که بسیار پولدار هستند را به درستی توصیف کنیم.

در ادامه این نشست امیر عربی نیز که فیلمنامه‌نویس این اثر گفت که داستان الهام گرفته از واقعیت است.

مریلا زارعی از بازیگران "ایده اصلی" نیز در واکنش به سوالی درباره لاکچری بودن این فیلم گفت: من اخبار اجتماعی و اقتصادی را دنبال می‌کنم. خبری را درباره اجاره املاک تهران خواندم که حتی روی کاغذ و مقاله برایم حیرت‌آور بود.

ما در جامعه زندگی می‌کنیم که وضعیت معیشت بسیار سخت است اما نکته جالب این بود که بر سر تصاحب این خانه‌ها مسابقه است. صاحبان این خانه‌ها نبض این جامعه را در دست دارند و این فیلم بحث ریشه‌ای دارو. شکاف طبقاتی عظیمی بین مردم است و کسی آنقدر دارد که نمی‌داند با آن باید چه کار کند. ما می‌خواستیم پشت پرده‌ها را بگوییم.

این بازیگر درباره ایفای نقشش در این فیلم گفت که از مخاطبان می‌خواهد این اجازه را به او بدهند تا او نقش‌های مختلفی را امتحان کند تا حس پویایی و طراوت از نقش‌هایش داشته باشد.

او همچنین تاکید کرد: کار کردن با فیلمسازان زن را دوست دارد و برایش جذاب است.

هانیه توسلی که نقش لاله را در "ایده اصلی"برعهده داشت، از اینکه اجرای این نقش به نظرش متفاوت‌تر از کارهای قبلی‌اش بوده ابراز خوشحالی کرد.

بهرام رادان دیگر بازیگر این فیلم با اشاره به اینکه زمانی که فیلم را شروع کردیم، به جهت شرایط اقتصادی ساختش شبیه یک رؤیا بوده است، بیان کرد: به نظرم فیلم‌ها و سینما باید سرگرم کننده باشند اما پشت این سرگرمی شاید برداشت‌های متفاوتی هم از این اثر شده باشد.

آزیتا موگویی (کارگردان و تهیه‌کننده)، بهرام رادان، مریلا زارعی، پژمان جمشیدی، هانیه توسلی، مهرداد صدیقیان (بازیگران)، امیر عربی (فیلمنام نویس)، سودابه خسروی (طراح گریم)، علیرضا برازنده (مدیر فیلمبرداری)، بهزاد عبدی (آهنگساز) در این نشست حضور داشتند.

 

سرخپوست

آخرین فیلمی که در هشتمین روز جشنواره فیلم فجر در پردیس ملت به نمایش درآمد «سرخپوست» به کارگردانی نیما جاویدی بود که پیش از این فیلم «ملبورن» را کارگردانی کرده است.

این فیلم معمایی در دهه ۴۰ و در یک زندانی که دکور آن کاملاً طراحی شده بود ساخته شده و نوید محمدزاده نقش سرگرد جاهد را به عنوان بازیگر اصلی آن ایفا کرده است.

به گفته کارگردان، داستان این فیلم از چند سال قبل بر اساس یک خبر طراحی شده بود که آن خبر هم به دعوایی میان مدیران یک فرودگاه و یک زندان برای احداث یک مسیر مربوط می شد.

نیما جاویدی که تاکید کرد مقطع تاریخی این فیلم را برای نبودن دوربین های مداربسته در زندانها به گذشته برده، گفت: من وقتی «ملبورن» را ساختم، موفقیتهایی به دست آورد گرچه آن را برای فستیوال نساخته بودم. اما این فیلم تفاوتهای زیادی با «ملبورن» دارد و هدفم بیان یک داستان سرراست و بهتر کردن حالا مردم در این روزها بوده است.

بازیگر نقش اصلی فیلم «سرخپوست» نوید محمدزاده است که برای ایفای این نقش ۱۲ کیلو اضافه کرده و کاراکتر خود را بر اساس شناختی که از یک تیمسار قدیمی که در دهه ۴۰ مدیر زندان قصر بوده ساخته است.

او در این نشست درباره تغییر جنس بازی خود در این فیلم نسبت به دیگر کارهایش توضیح داد: حتماً من بازیگر دنبال بازیگوشی هستم و میخواهم چیزهای جدید یاد بگیرم. هر جایی که راه داشته باشد آدم باید یاد بگیرد و این فیلم در مسیر کاری من کمک کننده است، چون سینما است و یک چیز تازه است. من با این فیلم خیلی حالم خوب است و از نیما جاویدی برای اینکه چنین نقشی را به من سپرد ممنونم.

او همچنین در بخشی دیگر گفت، که سال آینده در جشنواره فیلم فجر اثری نخواهد داشت و این فرصتی برای مردم است تا کارهایش را در سینما مرور کنند چون نیاز است یک سال مدتی کمتر دیده شود و براین اساس تصمیم گرفته برای جشنواره فجر سال آینده در فیلمی بازی نکند.

در این نشست، پریناز ایزدیار، آتیلا پسیانی، حبیب رضایی و ستاره پسیانی هم به عنوان دیگر بازیگران فیلم حضور داشتند.‌

0
0

نسخه قابل چاپ

از سراسر وب

نظر ها