10:00:57 1398/6/8

رومن پولانسکی به دلیل ترس ناشی از بازداشت به ونیز نمی روددر ونیز اعلام شد رومن پولانسکی کارگردان لهستانی‌تبار فرانسوی که فیلمش در بخش مسابقه فستیوال ونیز حضور دارد، به این جشنواره نخواهد آمد.

دیروز لوسرسیا مارتل رییس هیات داوران گفته بود خیلی معذب است که فیلم پولانسکی در بخش مسابقه جشنواره ونیز شرکت دارد چون این فیلمساز سالها پیش به دختری تعرض کرده بود.

این موضوع در حالی‌ به یکی از موضوعات فستیوال مبدل شده که برخی از رسانه‌ها نوشته‌اند این جرم در حالی از سوی دادگاهی در آمریکا متوجه رومن پولانسکی شده که دختر مورد تعرض قرار گرفته، سالهاست این فیلمساز را بخشیده، اما دادگاه امریکایی هنوز منتظرند پولانسکی به امریکا برود.

از طرفی چون رییس جمهور جدید ایتالیا شدیدا دست راستی و طرفدار آمریکاست، ممکن است حضور پولانسکی در جشنواره باعث شود امریکا از دولت ایتالیا خواستار دستگیری پولانسکی و فرستادنش به امریکا شود.

این‌موضوع فعلا یک جنجال رسانه‌ای را در جشنواره ونیز به راه انداخته.

در این بین البته عده بسیاری هم به اظهار نظر رییس هیات داوران اعتراض کرده‌اند و این واکنش‌های منفی باعث شده که وی گفته‌ های قبلی‌اش را تعدیل کند.

اگر اوضاع به همین شکل ادامه پیدا کند رومن پولانسکی مسلماً شانس چندانی برای بردن جایزه در جشنواره ونیز نخواهد داشت مگر اینکه بقیه داوران بتواند دیدگاه خود نسبت به ساخته جدید پولانسکی را مطرح و حرف‌شان را به کرسی بنشانند!

به گفته برخی از کارشناسان سینما چنانچه آخرین ساخته پولانسکی «یک افسر و یک جاسوس» فیلمی قوی باشد آنگاه کار اعضای هیات داوری دشوار خواهد بود.

پولانسکی فیلم «یک افسر و یک جاسوس» را درباره داستان آلفرد دریفوس ساخته است که در فرانسه با اتهام خیانت به کشور و جاسوسی برای آلمانی‌ها محکوم شد اما چند سال بعد معلوم شد بی‌گناه است.

پولانسکی در این باره نوشت: «در این داستان گاهی با چیزهایی روبه‌رو می‌شدم که خودم تجربه‌ کرده‌ام. در موردی مشابه، اراده‌ای برای نادیده‌ گرفتن واقعیات و محکوم کردن من به کارهایی که نکرده‌ام، وجود داشت.»

او در ادامه با گلایه از منتقدان خود نوشت:‌ «بسیاری که مرا می‌آزارند، حتی مرا نمی‌شناسند و چیزی درباره من نمی‌دانند.»

به نظر بسیاری از منتقدان، پولانسکی با ساخت این دست فیلم‌های به دنبال تخلیه بار روانی ناشی از واقعیات پیش روی خود است. او به این دست اظهارنظرها نیز پاسخ داد و نوشت: «شیوه کار من این نیست. من برای درمان روانی فیلم نمی‌سازم. هر چند که با بسیاری از تجربیات قهرمان داستان آشنا هستم و بدون شک این موضوع الهام‌بخش من شد.»

در کل داستان زندگی رومن پولانسکی از زمان کودکی و نجات یافتن از هولوکاست تا موفقیت در هالیوود و قتل فجیع زن باردارش شارون تیت فراز و نشیب بسیار دارد.

او در نوشته‌هایش گلایه کرد که از زمان قتل همسرش، حس متهم بودن را تجربه کرده است: «زمانی که شارون تیت به قتل رسید و حال و روز بدی داشتم. رسانه‌ها نخ ماجرا را به دست گرفتند و به شکلی نفرت‌انگیز مرا به شیطان‌پرستی منتسب و اینگونه القا کردند که من در این قتل دست داشته‌ام.»

پولانسکی باور دارد که از آن زمان تا کنون این دست اتهامات دست از سرش بر نداشته است و مانند یک گلوله برف که از کوه سرازیر می‌شود، هر فصل ابعاد وسیع‌تری پیدا می‌کند.

با وجود تمام این گلایه‌ها پرسش اصلی از رومن پولانسکی کارگردان تحسین‌شده برنده جایزه اسکار این است، چرا به مقابله برنمی‌خیزد. او در پاسخ با کمک گرفتن از داستان «دن کیشوت» گفت: «برای چه؟ این کار مانند نبرد با آسیاب‌بادی است.»

0
0

نسخه قابل چاپ

از سراسر وب

نظر ها