11:15:32 1400/7/17

راه اندازی مراکز داده زیرآب!دقیقا یک سال پیش بود که مایکروسافت کپسول دیتاسنتر 12 متری خود را از اعماق اقیانوس بیرون کشید؛ دیتاسنتری شامل 12 رک سرور که در مجموع 864 سرور را در خود جای داده بود.

نتایجی که حالا و توسط کارشناسان تیم پروژه به دست آمده بسیار جالب است؛ تیم پروژه ناتیک Project Natick در مایکروسافت با قاطعیت اعلام کرده سرورهای مرکز داده زیر آب هشت برابر مطمئن ‌تر از سرورهای روی زمین هستند.

این تیم عقیده دارد که این روش، بازدهی انرژی و اعتبار دیتاسنترها را افزایش می‌دهد؛ چرا که روی خشکی دیتاسنترها با مشکلاتی همچون زنگ ‌زدگی و رطوبت مواجه هستند و کنترل دما نیز امری بسیار دشوار است، اما محیط زیردریا با دمای ثابت مشکلات بسیار کمتری را برای دیتاسنترها ایجاد می ‌کند.

نتیجه گیری ها از این دیتاسنتر نشان می دهد که سیلندرهای قرنطینه شده، نسبت به یک مرکز داده معمولی سرعت خرابی کمتری دارند، به طوری که از این مرکز داده، فقط 8 مورد از 864 سرور موجود در آن خراب بودند.

کارشناسان حدس می زنند که دلیل وقوع این اتفاق مهم این است که نیتروژن بیش از اکسیژن به داخل کپسول پمپ می شود.در واقع جو نیتروژن باعث کاهش خوردگی و خنک شدن دیتا سنتر می شود.

در واقع ایده پشت این طرح این است که در نواحی مختلف می ‌توان دیتاسنترها را در ابعاد مورد نیاز در زیر آب‌های نواحی ساحلی قرار داد که این موضوع می‌تواند باعث تحول برای مراکز داده مستقر روی زمین‌ شود.

با نتایج به دست آمده باید منتظر بمانیم که در آینده با دیتاسنترهای زیرآبی بیشتری رو به رو شویم؛ کسی چه می داند، شاید کپسول های غول پیکری در حال آماده شدن هستند!

0
0

نسخه قابل چاپ

از سراسر وب

نظر ها