14:55:23 1398/4/4

دکور "جنایت و مکافات" چقدر به تالار وحدت آسیب رسانده؟پس از انتشار اخبار مربوط به آسیب‌های جدی به صحنه تالار وحدت به دلیل دکور نمایش «جنایت و مکافات» افکار عمومی در باره سرنوشت این میراث فاخر معماری ایران نگران شد.

 بررسی‌ها اما نشان می‌دهد این آسیب چندان جدی نیست و به‌زودی مشکل ایجاد شده برطرف خواهد شد.

چندی قبل خبری مبنی بر شکستگی جدی صحنه تالار وحدت به دلیل سنگینی بیش از حد دکور نمایش جنایت و مکافات (به نویسندگی و کارگردانی رضا ثروتی) که از ۲۱ خرداد تا پایان تیر در این تالار میزبان مردم است، افکار عمومی مردم فرهنگ‌دوست ایران به‌شدت تحت تأثیر قرار گرفت و موجی از نگرانی در باره سرنوشت این میراث ملی ایجاد شد.

مدیر روابط عمومی بنیاد رودکی در باره این آسیب دیدگی می گوید: ما بلافاصله پس از این اتفاق مراتب را به اطلاع عموم رسانده و حتی تصاویر قطعات آسیب دیده را منتشر کردیم. اما متأسفانه برخی رسانه‌ها نسبت به این آسیب بزرگنمایی و خبر مربوطه را به نحوی منعکس کردند که در افکار عمومی شائبه به دونیم شدن تالار وحدت ایجاد شد؛ در صورتی که این آسیب به واسطه سنگینی دکور تئاتر جنایت و مکافات فقط به یکی از قطعات سیستم تجهیزات سخت افزاری صحنه گردانی (ماشینری) وارد شده است.

امید صدیق ادامه می دهد: صحنه گردان تالار وحدت دارای چهارموتور با این چرخ‌هاست که وظیفه چرخاندن صحنه را بر عهده دارند. آسیب وارده مربوط به یکی از این چرخ‌هاست و قطعه مربوطه نیز داخل کشور در حال ساخت است.

اتفاقاً یدکی فابریک و آکبند این قطعه در انبار موجود است؛ اما این قطعه در عین نو بودن دچار فرسودگی ناشی از گذشت پنجاه سال از زمان ساخت شده است.

شراره جلالی مدیر فنی تالار وحدت نیز می گوید:زمانی که من از مراحل ساخت دکور بازدید می‌کردم متوجه سنگینی بیش از حد آن شدم و در پی جلساتی با تیم فنی نمایش چند تن از وزن این بار کم شد که باز هم ایده آل من نبود؛ اما به واسطه کمبود وقت و آغاز بلیت فروشی مجبور به پذیرش آن بودیم هرچند بارها شخصاً به آقایان حیدری و ثروتی تذکر دادم اولویت ما سلامت صحنه خواهد بود. اما مشکل اصلی طراحی صحنه نمایش این بود که به واسطه آن صحنه در طول نمایش بارها باید می‌چرخید و این چرخیدن دکور را سنگین‌تر کرده بود.

جلالی در پاسخ به این انتقاد که اگر مدیریت فنی نسبت به برآورد وزن نظارت بیشتری می‌کرد اکنون این حادثه رخ نداده بود می گوید: با توجه به میزان فرسودگی این قطعه حتی اگر در زمان اجرای تئاتر جنایت و مکافات هم این اتفاق نمی‌افتاد به‌زودی شاهد این اتفاق می‌بودیم.

0
0

نسخه قابل چاپ

از سراسر وب

نظر ها