11:12:57 1399/10/21

گفت و گوی نوداد نیوز با دکتر علی نوری، مدیرعامل آریاهمراه

می خواهیم شرکتی 1000 نفره با درآمد 1000 میلیارد تومانی داشته باشیمنزدیک به یک سال است که سکان کشتی آریا همراه را در دستان خود گرفته و قصد دارد این شرکت خوشنام را در صنعت IT  و ICT کشور به جایگاه بالاتری برساند.

دکتر علی نوری نزدیک به دو دهه است که در این حوزه سابقه مدیریت اجرایی دارد و همواره تلاش کرده تا مجموعه تحت مدیریت خود را با فناوری های روز منطبق کند.آنچه در طول یک سال گذشته در آریا همراه و پیش تر در گروه "فن آوا" رخ داد موید این ادعاست.

مصاحبه با او در یک روز سرد پاییزی انجام شد؛ در روزهای کرونایی تهران و دکتر که در لابه لای کارهای زیادش، وقتی را به گفت و گو با "نوداد" اختصاص داده بود، با حوصله پاسخگوی سوالات ما شد.

آقای دکتر مایل هستید با مباحث مربوط به "فین تک" شروع کنیم؟

بله، مشکلی نیست.

شما سالها در صنعت فین تک کشور فعال بوده اید.اگر بخواهید از فین تک تعریفی مصطلح ارائه دهید، چه خواهید گفت؟ و بعد با این تعریف، زمان ورود فین تک به کشور را چه زمانی می دانید؟

ترجمه فارسی فین تک که می شود فناوری مالی.از این منظر انواع فناوری های مالی حالا چه تولید داخل کشور باشند و چه وارداتی،شامل این حوزه می شوند؛ مثل دستگاه های خودپرداز، سیستم های core banking  که وارد ایران شدند یا ایجاد شدند،سامانه های پرداخت الکترونیک مثل پوز و درگاه های پرداخت.اما آنچه از شنیدن واژه فین تک به اذهان متبادر می شود معنای دیگری دارد...

در طول زمان شرکت ها و سازمان های بزرگ بهبودهایی در فناوری های خود ایجاد می کنند اما این کافی نیست و نیاز بازار و مشتری را رفع نمی کند. همزمان مجموعه های چالاک و سبک و خلاق، این شکست را در فناوری و نوآوری مجموعه های بزرگ با محصولات جدید و نوآوارانه خود و ارائه آنها به بازار ایجاد می کنند.این تعریف در صنعت پرداخت و بانکداری را می توان فین تک اسم گذاشت.

یعنی نیازهای ایجادشده را راحت تر رفع می کنند؟

ببینید بانک ها و شرکت هایی که در حوزه پرداخت فعال هستند خدماتی که ارائه می دادند و می دهند ، همه نیاز بازار را پوشش نمی داد و نمی دهد.مجموعه های جدید عموما بر مبنای سه ویژگی نوآوری،خلاقیت و تکنولوژی،محصولات جدیدی ارائه می دهند که شکستی در مجموعه های بزرگ ایجاد می کنند و حتی می توانند سهمی از بازار آنها را جذب کنند.

اما به نظر می رسد امروز واژه فین تک به شکلی با تراکنش های مالی عجین و انگار به آن محدود شده است؟

محدود به موبایل نیست ولی می توان موبایل را ابزاری دانست که در فراگیر شدن فناوری اطلاعات و ارتباطات نقش اساسی داشته.شعار نمایشگاه 4 سال پیش موبایل در شهر بارسلونا این بود: "یک دنیا، یک گوشی".

ضریب نفوذ تلفن همراه در دنیا رشد بی سابقه ای داشته به طوری که در برخی نقاط از "یک" هم بالاتر رفته.در ایران هم همین طور.گوشی از سبد کالایی لوکس خارج شده و در سبد کالاهای ضروری قرار گرفته.شما ببینید حالا بسیاری از موسسات خیریه اولویت اولشان تامین گوشت و مرغ و نیازهای اولیه خانواده های بی بضاعت نیست بلکه درصدد تامین تبلت و گوشی های همراه برای این خانواده ها هستند که موضوع بسیار مهم و قابل تاملی است.طبعا بهترین وسیله برای همه حوزه ها از جمله حوزه فناوری مالی توجه ویژه به این ابزار است.

در حوزه بیمه ، اینشورتک ها در ایران پیشرفت قابل ملاحظه ای نداشته اند.به نظر می رسد ساختار سنتی بیمه در کشور نیازمند شکست جدی تری است...

صنعت بیمه کلا به لحاظ فناوری از بانکداری ما عقب تر است.فناوری را نباید صرفا در دانش و تجهیزات و نیروی انسانی دید.سازمان و فرایند نقش مهمی در فناوری دارد.در بانکداری ما این فرایند و سازمان تغییر کرد.به هر حال آنجا بانک مرکزی هست و مدام دستورالعمل جدید صادر می کند و نسبتا ساختار جدیدی ایجاد کرده که با موضوعات روز خودش را وفق داده.مثال ساده اش می شود همین احراز هویت غیر حضوری یا رمز پویا...رمز پویا به هر حال یک فرایندی را تغییر داده است.در پرداخت الکترونیک،پرداخت های بدون کارت، ایجاد کیف پول و خیلی از مسایل دیگر هم همین طور.

اما در صنعت بیمه این تغییر بسیار کند در حال انجام است به همین خاطر اینشورتک ها مثل فین تک ها رشد نکرده اند و بیمه ساختار سنتی خود را حفظ کرده است.

آقای دکتر! نزدیک به یک سال است که شما مدیرعامل آریاهمراه شده اید.در این یک سال اگر بخواهید به طور خلاصه گزارش عملکرد بدهید، چه مواردی را ذکر خواهید کرد؟

شما هر سازمانی را که تحویل می گیرید نقاط ضعف و قوتی دارد.به طور کلی نقاط ضعف را باید برطرف کرد و نقاط قوت را تقویت.

نقاط قوت آریا همراه در توان فنی نیروی انسانی و اعتبارش در بازار آی تی ایران بوده و هست.تقریبا در همه حوزه های شورای عالی انفورماتیک رتبه یک را داراست که باعث تمایز آریا همراه از بسیاری از شرکت ها می شود.آریا همراه یک نام خوب در صنعت آی تی است و مشتری بزرگی به اسم ایرانسل دارد.ایرانسل توان بالقوه ای را در شرکت ایجاد کرده و می کند و آریا همراه از وندورهای اصلی ایرانسل در حوزه های خاص خودش محسوب می شود.

نقاط ضعف آریا همراه به ساختارهای مالی و فرآیندی بر می گشت.ضمن اینکه در توسعه بازار حوزه های غیر ایرانسل، آریا همراه نتوانست خیلی موفق باشد.همچنین در توسعه شراکتها و داشتن شرکای خوب موفق نبود یا در سیاست های آریا همراه نبود.

...و شما چه کردید؟

سعی کردیم ساختارهای مالی و هزینه ای را متناسب و متعادل کنیم.تا حد زیادی هم موفق بودیم.در حوزه غیر ایرانسل توسعه بازار در دستور کار قرار گرفت.در سالهای 97 و 98 حدود 80 درصد درآمد ما از حوزه ایرانسل بود اما در سال 99 در سایر حوزه ها توسعه بازار دادیم به طوری که به اندازه حوزه ایرانسل در این حوزه ها درآمد ایجاد شد.

در این مدت سعی کردیم شرکای خوب پیدا کنیم و شراکتها را توسعه دهیم که البته امر زمانبری است و باید در سال آینده و سال های آتی ادامه یابد.

ضمن اینکه در حوزه فنی – مهندسی نیز سهم آریا همراه از بازار گسترش یافت به طوری که در سال 99 نسبت به سال قبل 20 درصد رشد داشت.

آریا همراه نگاهی هم به بازارهای بین الملل دارد،درست است؟

اگر به توسعه کسب و کار، مخصوصا در حوزه فنی مهندسی فکر می کنیم،نباید نگاه ها محدود به داخل باشد.باید به بازارهای اطراف هم فکر کرد.گرچه به دلیل تحریم کار کمی دشوار شده و موضوع کار در کشورهای دیگر مشکلات خاص خودش را دارد.آریا همراه پروژه ای را در یکی از کشورهای همسایه شروع کرده و مراحل کار در حال پیش رفتن است گرچه در نقل و انتقال پول دچار مشکل هستیم با این حال توسعه کسب و کار در حوزه بین الملل باید جدی گرفته شود و آریا همراه در تلاش است سهم درآمدی خود را از طریق اجرای پروژه در کشورهای همسایه بالاتر ببرد.آریا همراه علاوه بر پروژه ای که هم اکنون دارد، در حال مذاکره با کشور دیگری هم است.با این شرایط اگر لازم باشد معاونتی تحت عنوان معاونت بین الملل در آریا همراه تشکیل خواهد شد.

الان آذر1399 است، آریا همراه در آذر 1404 ، یعنی 5 سال دیگر، کجای صنعت آی تی کشور ایستاده؟

آنچه مدنظرم قرار دارد یک شرکت 1000 نفره با درآمد 1000 میلیارد تومان است و امیدواریم به آن برسیم.

آریا همراه برنامه ای برای حمایت از استارتاپ ها دارد؟ یا اینکه وظایف ملی دیگری برای خود تعریف کرده و مایل نیست به این حوزه ورود کند؟

اینکه آریا همراه هم مثل مجموعه های دیگر بخواهد Venture Capital (سرمایه گذاری خطرپذیر) ایجاد کند و در استارتاپ ها به سمت سرمایه گذاری برود خیلی در دستور کار ما نیست اما اگر در حوزه کسب و کار آریا همراه استارتاپی باشد که بتواند به توسعه کسب و کار ما کمک کند مشکلی برای سرمایه گذاری در آن نداریم.

مثلا در چه حوزه هایی؟

مثلا در حوزه اینترنت اشیا یا فناوری مالی که در ابتدای بحث به آن اشاره کردیم.

سروش همراه به عنوان شرکتی که صد در صد سهام آن متعلق به آریا همراه است اخیرا تغییر ماموریت پیدا کرده و در بخش نرم افزار فعال شده است.چه شد که به این نتیجه رسیدید؟

بنده اعتقاد دارم آینده بازار ایران در حوزه نرم افزار است.تجربه و دانش آریا همراه در حوزه زیرساخت و شبکه و مرکز داده بوده و هست و توجه جدی به نرم افزار نداشت گرچه کارهایی به صورت جسته و گریخته در این حوزه در آریا همراه انجام می شده.

با توجه به محدود شدن کسب و کار در حوزه سرویس های ارزش افزوده یا همان VAS و اینکه فعالیت در این بخش دیگر موضوعیت نداشت، هیات مدیره به این نتیجه رسید که در سروش همراه تغییر ماموریت ایجاد کند و ضمن جدا کردن فعالیت های نرم افزاری از ساختار آریا همراه، این فعالیت ها را در سروش همراه متمرکز کند.

به هر حال، هم کسب و کار نرم افزاری با کسب و کار شبکه و زیر ساخت متفاوت است و هم فرهنگ سازمانی حاکم بر این حوزه ها. با این تصمیم توسعه کسب و کار در حوزه نرم افزار که در استراتژی آریا همراه دیده شده، با جدیت بیشتری دنبال می شود.

به عنوان آخرین سوال از پروژه های ملی آریا همراه صحبت کنید و اینکه چه کارهایی در دست اقدام است؟

آریا همراه به دنبال این است که بتواند نقش مهمی در حوزه فناوری اطلاعات کشور ایفا کند.در مجموعه ایرانسل، هم زیرساخت مرکز داده و هم زیرساخت برق توسط آریا همراه راهبری می شود.در حوزه های غیر ایرانسل هم ما چند پروژه مهم در دست اجرا داریم.پروژه مرکز داده در یکی از کشورهای همسایه که به آن اشاره شد، پروژه زیر ساخت برق زنجان در حال دنبال است، در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی هم هوشمندسازی یکی از پتروشیمی ها در حال اجراست.

در حوزه مراکز خرید بزرگ (مال ها)، پروژه ای را در اطلس مال پیش می بریم و مذاکره ای هم با یکی دیگر از مال های بزرگ انجام شده و هوشمندسازی آن سال آینده آغاز می شود.در حوزه زیرساخت مخابرات هم کارهایی با ایرانسل آغاز شده که امیدواریم به نتیجه برسد.

ممنون بابت وقتی که گذاشتید و به سوالات پاسخ دادید.

موفق باشید.

0
0

نسخه قابل چاپ

از سراسر وب

نظر ها