14:37:23 1398/1/27

دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر خبر داد: فیلم‌نامه‌نویس اسکورسیزی در تهراننشست خبری سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر صبح امروز سه‌شنبه ۲۷ فروردین ماه با حضور سیدرضا میرکریمی دبیر جشنواره در پردیس سینمایی چارسو برگزار شد.

رضا میرکریمی دبیر این رویداد سینمایی گفت: سال سختی داشتیم که بخشی از مشکلات خارج از تصمیم‌گیری‌های ما بود. مثل تحریم که بسیاری از مناسبات فرهنگی را تحت تأثیر قرار داد. این تحریم‌های ظالمانه بر همه حوزه‌ها تأثیر می‌گذارد. ما حتی برای خرید بلیت برای مهمانان و … با مشکلاتی مواجه بودیم که نظیر آن را قبلاً تجربه نکرده بودیم. این علاوه‌بر مشکلات دیگری است که برخی باعث نیامدن مهمانان می‌شد. این شرایط کار را سخت کرده بود.

دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر افزود: امسال بر خلاف اینکه در تأمین اعتبارات وزارت ارشاد به‌عنوان متولی اصلی دچار مشکلاتی بود، بخشی از اعتبارات را از راه‌های مختلف دیگر تأمین کردیم. خوشبختانه آقای انتظامی با برگزاری جشنواره هم موافق است. ما به غیر از ۵ میلیاردی که از سوی ارشاد به ما داده شده، مجبور شدیم سراغ اعتبارات دیگر هم برویم. سال گذشته جشنواره با هشت میلیارد و دویست میلیون تومان برگزار شد ولی بر خلاف جهش قیمت دلار تلاش کردیم بودجه ما رشد چشمگیری نداشته باشد.

میرکریمی بیان کرد: امسال حدود ۲۰۰۰ فیلم برای حضور در جشنواره ثبت‌نام کرده بودند که از میان آن‌ها ۱۶۳ فیلم از ۶۴ کشور در بخش‌های مختلف به نمایش گذاشته می‌شود. در این جشنواره ۲ فیلم کوتاه و ۱۰ فیلم بلند برای اولین‌بار در دنیا به نمایش گذاشته می‌شوند ۴۱ فیلم بلند و هفت فیلم کوتاه هم برای اولین‌بار در آسیا به نمایش گذاشته می‌شود.

میرکریمی گفت: ما در کشوری زندگی می‌کنیم که فیلم خارجی اجازه اکران ندارد و اگر فرصتی فراهم شود بیشتر آثار روشنفکری روی پرده می‌رود که نمایش داده می‌شود، به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا بخش نمایش فیلم‌های کمدی به عنوان آثار گیشه پسند نمایش دهیم.

میرکریمی درباره مهمانان شاخص این جشنواره بیان کرد: نام بخشی از مهمانان پیش از این اعلام شده اما بیکاتزی فیلمبردار ایتالیایی، جولی برتو چلی کارگردان صاحب نام فرانسوی، ادینا پینتلی که برنده خرس طلا بود و شخصیت برجسته سینمایی، نویسنده کارگردان سینمای آمریکا به نام پل شرایدر که فیلمنامه‌های اسکورسیزی را نوشته از مهمانان ما هستند.

0
0

نسخه قابل چاپ

از سراسر وب

نظر ها