08:18:52 1399/11/26

گفت و گو با مهندس رستمی، مدیر "سامانه های ارتباطی در راهکارهای هوشمند" آریاهمراه

توانمندی های "آریاهمراه" در حوزه اینترنت اشیا و راه اندازی سایت موبایل  آریاهمراه از شرکت های پیشرو در حوزه اینترنت اشیا است و حتی به جرأت می توان گفت اولین پروژه های مربوط به این حوزه در کشور توسط این شرکت اجرا و پیاده سازی شده است.

با توجه به گسترش استفاده از سامانه های هوشمند،آریاهمراه دپارتمان کارآمدی را در حوزه هوشمندسازی تشکیل داده که شامل بخش های مختلفی از جمله اینترنت اشیا می شود.

راه اندازی سایت موبایل و ارتقای تجهیزات مربوطه به نسلهای جدید، از جمله دیگر خدماتی است که آریاهمراه به مشتریان خود ارائه می کند.

با مهندس محمود رستمی،مدیر دپارتمان "سامانه های ارتباطی در راهکارهای هوشمند" آریاهمراه به گفت و گو نشستیم تا چالش های موجود در حوزه هوشمندسازی کشور را از زبان او بشنویم.

در این گفت و گو همچنین خدماتی که آریاهمراه در این حوزه به مشتریان خود ارائه می دهد، توضیح داده شده که می توانید آن را در ادامه بخوانید:

جناب مهندس رستمی!شما به عنوان فردی که سالها در زمینه هوشمندسازی و راهکارهای مربوط به آن فعال بوده اید،از دامنه نظارت دولت در این بخش بگویید. آیا نظارتی که اعمال می شود،لازم است یا در انجام امور،مانع ایجاد می کند؟

هوشمندسازی چند بخش مختلف دارد؛سنسورها،پایشگرها،مراکز داده،پلتفرم و بستر ارتباطی.برای استفاده از سنسورها،پایشگرها و ماژول مخابراتی نظارت خاصی وجود ندارد.در ماژول مخابراتی از فرکانس هایی استفاده می شود که باید مورد تأیید سازمان تنظیم مقررات باشد که خوشبختانه نیاز به مجوز خاصی ندارند.اگر هم قرار باشد از بستر اپراتورها استفاده شود باز هم مشکلی نیست چرا که اپراتورها مجوز دارند.

اما وقتی مجموعه ای هوشمند می شود نیاز به پلتفرم نرم افزاری دارد که اطلاعات آنجا ذخیره شود.خب، اینجا نیاز به نظارت هست و یکی از مراکزی که باید آن را تأیید کند، پدافند غیرعامل است.به طور مثال،اگر شما قفلهای منزلتان را از راه دور کنترل می کنید،طبعا اگر این پلتفرم بومی نباشد، امنیت آن به خطر می افتد و می توان آنرا مانیتور و هک کرد،بدون اینکه متوجه شوید چه کسی به آن نفوذ کرده.

نظارت های پدافند غیرعامل بیشتر روی پلتفرم و بسترهای ارتباطی است که به نظرم باید هم باشد اما اگر قصد داشته باشید سنسوری مثلا برای پایش میزان رطوبت خاک طراحی و تولید کنید،یک سری استانداردها وجود دارد که باید رعایت شود و نظارت خاصی هم وجود ندارد.

نهادهای مسئول بین شرکتهای دولتی و خصوصی تبعیض قایل نمی شوند؟ مثلا برای گرفتن مجوزها و مسایلی از این دست...

در موضوعاتی مثل سرور، کلاد،پلتفرم و ... شرکت باید برود برخی مجوزها را بگیرد.حالا چه خصوصی باشد، چه دولتی.مثلا مرکز افتا الزاماتی را تعیین کرده که شرکت های فعال در این بخش باید آنها را رعایت کنند و مجوزهایش را هم بگیرند.

در پروژه هایی که ورود می کنید با چه چالش هایی مواجه اید؟ کمی از ریسک این پروژه ها برای ما بگویید...

در بحث سرمایه گذاری قطعا مدل کسب و کار خیلی مهم است.یادم هست سال گذشته شرکت ملی گاز برای هوشمندسازی سیستمهای حرارتی در ساختمان ها فراخوانی داد و درآمد آن هم از محل بهینه سازی مصرف بود.بدین شکل که میزان مصرف سال گذشته مشترکان را مبنای محاسبه قرار می داد و اگر با راه اندازی این سیستم،میزان مصرف سوخت در دوره جدید بهینه می شد،از محل آن درصدی را به پیمانکار می داد که رقم خوبی هم می شد.یا شهرداری برای هوشمندکردن پارکینگ ها مناقصه می گذارد و می توان به آن ورود کرد اما بزرگترین ریسکی که این میان وجود دارد برگشت پول و سرمایه است که بعضا حمایت های لازم از سوی کارفرما صورت نمی گیرد.

یعنی همکاری های لازم صورت نمی گیرد و دل پیمانکار برای ورود به پروژه قرص نیست...

دقیقا.مثالی بزنم.شما می خواهید پروژه دوربین های جاده ای را اجرا کنید و درآمد آن هم از محل جریمه هاست.اگر اینجا نهادی مثل راهنمایی و رانندگی همکاری نکند،سرمایه برمی گردد؟ پاسخ مشخص است.یا در مناقصه هایی که شرکت های گاز و برق می گذارند و مثلا 5 ساله هستند،معمولا در سال اول و دوم، اصل پول برمی گردد و از سال سوم است که می توان به سود رسید.چه تضمینی وجود دارد که پروژه ادامه پیدا کند؟اینها ریسک هایی است که معمولا در این مسیر وجود دارد.

به نظر می رسد نهاد متولی باید برنامه های بلندمدتی داشته باشد تا این چالشی که شما گفتید تا حدی برطرف شود.این مثال هایی که زدید همه ناشی از این است که برنامه بلندمدتی در این زمینه وجود ندارد...

بله ثبات نیست.اوایل امسال بحث حریق جنگل ها و پارک ها مطرح بود.گفتند این اولویت است.شرکت ها می روند دنبال راه حل،اما ناگهان اولویت تغییر می کند.

شما آبیاری فضای سبز را در نظر بگیرید.آنجا اعلام نیاز می شود و شرکت ها می روند و کارهای تحقیقاتی خود را شروع می کنند.بعد، بارش که زیاد می شود و به ترسالی می رسیم،این پروژه از اولویت خارج می شود.

یک زمانی دولت طرح سلولهای خورشیدی را پیاده و اعلام کرد که برق تولیدی را می خرد اما کمی بعد از تک و تا افتاد.

باید ثبات باشد و اگر شرکت ها وارد حوزه ای شدند مطمئن باشند که برنامه ریزی بلندمدتی وجود دارد.اگر بخواهید هوشمندسازی جایی را شروع کنید حداقل یک سال کار تحقیقاتی می خواهد.بعد از یکسال پروژه وارد فاز اجرایی می شود.آیا در آن موقع طرح از اولویت خارج نشده؟اینجاست که دولت باید سرمایه گذاری کند و نگاه بلندمدت داشته باشد.

یا کار ناقص انجام می شود و بعد رها می شود...

بله.الان هوشمندسازی بانک ها را ببینید.این کارهایی که به اسم هوشمندسازی انجام می شود،گرچه اسمش هوشمندسازی است اما اقدامات بسیار کوچکی است.محدود شده به ارائه سرویس و توسعه چند اپلیکیشن.یا در بحث فین تک که بسیار گسترده است،ما محدود شده ایم به تراکنش های موبایلی.

آقای مهندس! یادم هست چندسال پیش شهری به عنوان پایلوت درنظر گرفته شده بود برای هوشمندسازی...خبر دارید چه سرنوشتی پیدا کرد؟

بله،شهر بوشهر بود.اتفاقا من آنجا رفتم و طرح های خوبی هم در حال پیاده سازی بود.اگر کامل اجرا می شد می توانست از همین بستر هوشمندسازی بوشهر را تبدیل به قطب گردگشگری کند اما نمی دانم چه شد و با تغییر شورای شهر، سیاست ها چه تغییری کردند.هوشمندسازی بزرگترین کمک را به حاکمیت می کند اگر جدی گرفته شود.

اگر بخواهید بزرگترین چالش هوشمندسازی را در کشور نام ببرید، چیست؟

باور.به نظرم اعتقاد و باور لازم برای هوشمندسازی وجود ندارد.گامهای خوبی در این حوزه برداشته شده اما جزیره ای است.اینها به هم پیوسته نیستند.باید اکوسیستمی ایجاد شود و همه موارد هوشمندسازی در آن دیده شود.دولت باید این اکوسیستم را ایجاد کند و بعد هر شرکتی بنا به تخصص خود بیاید و گوشه ای از کار را بردارد.یک شرکت در زمینه صرفه جویی انرژی تخصص دارد، یک شرکت در حوزه سلامت فعال است، دیگری در زمینه دارایی و مالیات کارهای خوبی کرده...اینها می توانند در این اکوسیستم نقش خود را ایفا کنند.در چارچوبی که از قبل مشخص شده نه اینکه جزیره ای عمل شود.اگر این اتفاق بیفتد، به مرور تأثیرش را خواهیم دید.

اگر این اکوسیستم ایجاد شود شرکتها هم تکلیف خود را می دانند...

دقیقا.اصلا خود حاکمیت برای جلوگیری از موازی کاری می تواند تقسیم بندی و برای هر بخش از هوشمندسازی چند شرکت را گزینش کند.در این حالت شرکت ها در چارچوبی که در نظر گرفته شده اقدام می کنند.الان در کشور چین هم همین کار را می کنند.آنجا شرکتها زیر نظر انستیتوها هستند و برای بومی سازی برخی محصولات مأموریت دارند.خرید محصول از این شرکت ها تضمین شده است و می روند با اطمینان خاطر روی کیفیت و بومی سازی محصول کار می کنند.

اینجا هم می توانند این مدل را پیاده کنند.برای سپردن کارها به سابقه شرکت نگاه کنند و بعد که اطمینان حاصل شد با آن شرکت قرارداد ببندند.الان شرکت های بزرگ با توجه به گرایشی که دارند وارد موضوع هوشمندسازی می شوند.یکی رفته برای احراز هویت سجام اقدام کرده،دیگری وارد موضوع دیگری شده...اما مثلا برای هوشمندسازی پرورش میگو کاری شده؟ من که خبر ندارم.اینجا نیاز به ایجاد آن اکوسیستمی که گفتم،حس می شود.اینکه هر شرکتی وارد یکی از این بخش های مورد نیاز و مشخص شده شود و بر اساس آن اکوسیستم، هوشمندسازی اتفاق بیفتد.

ما هنوز نتوانسته ایم برای کارت ملی هوشمند اکوسیستم ایجاد کنیم...

چند وقت پیش برای کار بانکی به یکی از شعب مراجعه کرده بودم.از من کپی کارت هوشمند می خواست.کافی است کارت ملی هوشمند را جلوی بارکدخوان بگیرید تا همه اطلاعاتی را که لازم دارید بگیرید.خب، دیگر چه نیازی به کپی کارت ملی است؟اگر برای احراز هویت است که از کارت هوشمند می توانید هویت را احراز کنید.با گذشت این همه سال هنوز اکوسیستمی برای کارت هوشمند ایجاد نشده تا برای ثبت احوال و بانک ها و ... قابل پذیرش باشد و این کارت هوشمند IDکارت من شود.

آریاهمراه یک شرکت دانش بنیان شناخته شده در حوزه IoT محسوب می شود.خدماتی که در این حوزه ارائه می دهید، شامل چه مواردی می شود؟

اگر اجازه بدهید من خیلی خلاصه بگویم در اکوسیستم اینترنت اشیا چه تکنولوژی و سخت افزاری مورد استفاده قرار می گیرد.در این اکوسیستم،داده ها از طریق برد الکترونیک از سنسورها دریافت می شوند و یک شبکه مخابراتی آنها را برای ذخیره سازی به سرورها منتقل می کنند.بعد از آن هم اقدامات تحلیل و ... روی داده ها صورت می گیرد که این عملیات توسط پلتفرم انجام می شود...

خدماتی که آریاهمراه ارائه می دهد بر بستر کدام شبکه است؟

شبکه Lora.آریا همراه به خوبی قادر است این شبکه را برای مشتریان خود راه اندازی و پوشش مناسبی را در محدوده عملیاتی ایجاد کند.

چرا این شبکه را انتخاب کردید؟

چون قیمت تجهیزات این شبکه پایین است و می توان تجهیزات زیادی را به آن منتقل کرد.به اپراتورها وابسته نیست و مصرف باتری پایینی دارد.آنتن دهی و امنیت خوبی هم دارد. این ویژگی ها باعث شده تا استقبال خوبی از Lora صورت گیرد و استفاده از این شبکه در حال افزایش است.

گفتید که داده ها از طریق برد الکترونیک از سنسورها دریافت می شوند.در طراحی این برد به چه ویژگی هایی توجه داشتید؟

طراحی برد الکترونیک به صورت کامل مبتنی بر فن آوری لورا انجام شده که این برد قابلیت ارتباط و هماهنگ سازی با انواع سنسورها را دارا است.این برد هم اکنون با انواع کنتورهای برق تک فاز،سه فاز،کنتورهای گاز و کنتور آب مولتی جت و مغناطیسی تطبیق داده شده و به عنوان یک مجموعه کامل سنسور و برد به صورت یکپارچه قابل ارائه است.

پلتفرمی که طراحی شده چطور آقای مهندس؟

در ارتباط با پلتفرم،باید موارد زیادی را مورد بررسی قرار داد.نحوه دریافت،تبدیل وانتقال مطلوب اطلاعات باید مورد توجه قرار گیرد.امکان ساخت داشبوردهای مختلف باید سنجیده شود.

از سوی دیگر علاوه بر موارد بالا، تضمین امنیت در تبادل و ذخیره اطلاعات دریافتی و نیز سازگاری با انواع پلتفرم‌ها جهت تبادل و دریافت اطلاعات از جمله ویژگی های مهم پلتفرمی است که توسط ما طراحی شده.

امکان تعریف قوانین پایه در معماری IoT و مدیریت سخت افزارها از جمله انواع بردها نیز مورد توجه ما قرار دارد.

از جمله فعالیت هایی که در دپارتمان شما در آریاهمراه انجام می شود راه اندازی سایت موبایل و ارتقا تجهیزات آنها به نسل های جدید است.کمی در این باره توضیح می دهید، اینکه آریاهمراه در این خصوص چقدر توانمندی دارد؟

آریاهمراه مهندسان نخبه و جوانی در این حوزه دارد که در عین جوانی از تجربه خوبی هم برخوردارند.آریاهمراه به مشتریان خود در این زمینه ، هم مشاوره می دهد، هم در طراحی سایت و مکان یابی به آنها کمک می کند و اجرای کلیه عملیات عمرانی را هم بر عهده خواهد داشت.

عملیات عمرانی راه اندازی سایت شامل چه مواردی می شود؟

از جاده سازی و برق رسانی و نصب دکل گرفته تا راه اندازی و تست تمامی تجهیزات مخابراتی و ارتقا نسلهای تجهیزات از نسل دوم به سوم و چهارم و پنجم.

در واقع برای به ثمر رسیدن یک سایت موبایل به دانش عمران و مخابرات (نوری،رادیویی) وعلم حقوق نیاز است که آریاهمراه برای هر یک از این مباحث راه حل های جامعی دارد.

بسیار خوب...دپارتمان شما پروژه های بزرگی را هم در دست اجرا دارد...

بله.یک پروژه در کل فرودگاه های کشور در زمینه مدیریت انرژی داریم...هوشمندسازی کنتورهای آب و برق هم در دست اجراست که پروژه بزرگی به شمار می آید.با شرکت سروش همراه هم در پلتفرم اینترنت اشیا یک همکاری مشترک داریم که در بخش یکپارچه سازی سنسورهای "اطلس مال" است و بعد از اجرا، می توان آن را در عمده مال ها و مراکز خرید کشور اجرا کرد.

موفق باشید...

0
0

نسخه قابل چاپ

از سراسر وب

نظر ها