14:02:58 1397/9/14

نقل و انتقالات از 16 دی آغاز و 13 بهمن تمام می شود

برانکو حق داشت،سرخ ها جا ندارند / همه راهکارها برای جذب بازیکن در پرسپولیسرفته رفته به فصل نقل و انتقالات نزدیک می شویم و تیم ها برنامه های ویژه ای برای تقویت خود دارند.

به گزارش نوداد نیوز ، پرسپوليس در دو پنجره اخير نقل و انتقالات، زنجير سنگيني به پا داشت؛ زنجيري به نام محروميت از نقل و انتقالات كه به خاطر آن شرايط حركت را پيدا نكرد اما با اين حال آنها با همين زنجيره اي سنگين توانستند حضور در فينال ليگ قهرمانان آسيا را تجربه كنند، در ليگ فصل قبل قهرماني را به دست بياورند و در اين فصل نيز در ميان مدعيان كسب عنوان قهرماني، جايي براي خود بسازند اما به زودي تمام اين زنجيرها پاره مي شود و پرسپوليس بدون هيچ مشكلي دوباره به بازار مي رود تا بازيكنان جديد جذب كند. البته از زرنگي مديران و كادرفني اين تيم هم بگوييم؛ آنها قبل از شروع اين فصل، فعلاً 4 بازيكن خريده اند تا دست شان خالي نباشد اما باز هم مي توانند اقدام به جذب بازيكنان بيشتري كنند و از اين حق خود سود ببرند.

بگذاريد نگاهي به ليست تيم داشته باشيم:

اميد عاليشاه، حسين ماهيني، سيدجلال حسيني، شجاع خليل زاده، علي عليپور، عليرضا بيرانوند، كمال كاميابي نيا، محمد انصاري، احسان علوان زاده،احمد نوراللهي،سيامك نعمتي، محسن ربيع خواه، شايان مصلح،بوژيدار رادوشوويچ و گادوين منشا بازيكنان ليست بالاي 23 سال را تشكيل مي دهند. همچنين در ليست زير 23 سال نيز حميدرضا طاهرخاني، ابوالفضل درويش وند، محمد احسان حسيني، آدام همتي، محمد امين اسدي، بشار رسن، شاهين عباسيان،احمد بهاروندي و سعيد حسين پور ديده مي شوند.با اين حساب، پرسپوليس در حال حاضر 15 بازيكن بالاي 23 سال در ليست خود مي بيند كه البته 4 بازيكن جديد نيز به اين ليست اضافه خواهند شد؛ مهدي ترابي، مهدي شريفي، مهدي شيري و سروش رفيعي. حالا ليست به 19 نفر رسيد ولي قرار است نام محمد انصاري از اين ليست خارج شود چون تا پايان فصل،شانسي براي بازگشت به ميادين ندارد.اين همان موضوعي بود كه برانكو در موردش صحبت كرد و گفت:ليست بزرگسالان باشگاه پر است و بايد در زير 23 سال اقدام به جذب بازيكن كنيم.

اما يكسري راهكار براي جذب بازيكن بيشتر براي پرسپوليس باقي مانده است.اول اينكه سرخپوشان غير از 4 بازيكني كه نام برديم، مي توانند 2 بازيكن جديد ديگر را جذب كنند در ثاني، شرايط براي ساير راه هاي جذب بازيكن مهياست.در اين مورد، فريبرز محمودزاده رئيس كميته نقل و انتقالات سازمان ليگ به ما گفت: طبق قانون، در زمان نقل و انتقالات نيم فصل كه از 16 دي آغاز مي شود پرسپوليس يا هر تيمي، مي تواند با 6بازيكن عقد قرارداد كند.اگر در ليست خود جاي خالي داشته باشد، توانايي اضافه كردن اين 6بازيكن به ليستش را داراست،در غير اين صورت بايد ليست خود را خالي كند كه اين كار نياز به فسخ دو طرفه دارد.يعني بازيكن با رضايت و باشگاه با رضايت بايد قرارداد را فسخ كنند تا جا در ليست خالي شود.

سؤال بعدي مان اين بود كه به غير از اين6بازيكن، تيم ها چند يار اضافي مي توانند داشته باشند كه فريبرز محمودزاده اين طور پاسخ داد:به غير از آن، سه سهميه فيفا هم وجود دارد كه باشگاه ها مي توانند از آن سود ببرند. سهميه فيفا يا همان سهميه آزاد،سهميه بازيكني است كه يا با تيمي قرارداد نداشته باشد و يا قبل از پايان پنجره نقل و انتقالات با تيم تحت قراردادش، فسخ قرارداد كند. به اين معنا كه باشگاه به دنبال يك بازيكن مشهور است اما آن بازيكن با باشگاه ديگري قرارداد دارد. بازيكن مورد اشاره براي پيوستن به باشگاه جديد بايد تا قبل از 13 بهمن كه پايان زمان نقل و انتقالات زمستاني است، قراردادش را فسخ دو طرفه كند و به باشگاه جديد برود. به اين بازيكن مي گويند سهميه فيفا.البته باشگاه پرسپوليس براي خارج كردن نام بازيكنان مصدوم خود نيز بايد از يك قانون مهم پيروي كند. صحبت هاي محمودزاده در اين مورد را بخوانيد:

این طور نيست كه يك باشگاه بگويد فلان بازيكن من مصدوم است و نامش را از ليست كنار بگذارد. هر بازيكني كه مصدوم باشد، از سوي باشگاه به كميته پزشكي فدراسيون و سپس ايفمارك كه مركز پزشكي فوتبال ايران است، معرفي مي شود.اگر آنها پس از طي كردن آزمايش هاي متناسب، تأييد كنند كه بازيكن معرفي شده، واقعا مصدوم است و تا پايان فصل نمي تواند بازي كند،از ليست كنار گذاشته خواهد شد. در آن صورت باشگاه ها توانايي وارد كردن نام بازيكنان ديگري به جاي بازيكن مصدوم را دارند.بحث بعدي نيز مهم بود؛ آيا باشگاه ها مي توانند بازيكني را از ليست 18 نفره خود در ليگ برتر خارج كنند و با او به توافق برسند كه نامش در ليست ارسالي به كنفدراسيون فوتبال آسيا اضافه شود؟ مثلا باشگاه پرسپوليس بگويد حسين ماهيني كه تا سال آينده به بازي ها نمي رسد از ليست خارج شود اما در آسيا،او را در ليست داشته باشيم؟ محمودزاده در اين مورد گفت: در چنين شرايطي، بايد ببينيم فسخ دو طرفه صورت گرفته يا نه معمولاً ما ريجستر نمي كنيم مگر اينكه همه موارد قانوني طي شده باشد.با توجه به تمام آنچه خوانديد، تمركز پرسپوليسي ها به پر كردن ليست بازيكنان اميد، جوانان و زير 25 سال خواهد بود و كمتر به سراغ بازيكنان بالاي 18 سال مي رود. البته آنها احتمالاً نام احسان علوان زاده، محمد انصاري و حسين ماهيني را از ليست خود خارج مي كنند تا بتوانند براي جذب بازيكنان جديد اقدام كنند. در آن صورت، يك سهميه خارجي باقي مانده نيز توسط باشگاه باز خواهد شد و يك سهميه اضافي نيز باقي مي ماند. از سوي ديگر آنها حداقل دو بازيكن شان را مي توانند با ساير باشگاه ها عوض كنند و اين راه نيز، براي تقويت باشگاه باز است.

محمودزاده در نهايت حرف هايش را اين طور پايان داد: نقل و انتقالات از 16 دي آغاز و 13 بهمن تمام مي شود. تيم ها براي ثبت قرارداد حتماً از كميته انضباطي و دبيركل فدراسيون فوتبال مجوزهاي لازم را دريافت كنند و سپس ما در كميته نقل و انتقالات در خدمت شان هستيم. هر باشگاه مي تواند 18 بازيكن بزرگسال، 9بازيكن زير 23 سال، 3 بازيكن زير 25 كه حتماً فصل قبل تحت قرارداد باشگاه متبوع بوده اند، 15بازيكن رده اميد و 15 بازيكن رده جوانان در ليست خود داشته باشد. در حال حاضر نيز مشكل محروميت باشگاه پرسپوليس حل شده و تنها باشگاهي كه حق حضور در نقل و انتقالات زمستاني را ندارد، استقلال خوزستان است.

0
0

نسخه قابل چاپ

از سراسر وب

نظر ها