11:31:37 1399/8/19

اکران آنلاین به کجا سپرده می‌شود؟رییس انجمن پخش‌کنندگان سینمای ایران از انجام اقدام‌هایی برای سر و سامان دادن به اکران آنلاین و پیگیری قاچاق فیلم‌های سینمایی خبر داد.

علی سرتیپی درباره رکودی که در اکران آنلاین نسبت به روزهای اول این نوع اکران به وجود آمده است بیان کرد: معتقدیم مدیریت اکران آنلاین باید به انجمن پخش‌کننده‌ها و سمفا (سامانه مدیریت اکران و فروش) سپرده شود؛ تا آن وقت بتوانیم این مُرده را زنده و به اتفاقی تبدیل کنیم که هم برای صاحبان فیلم‌ها سودآور باشد و هم برای پلتفرم‌ها، چون متاسفانه نوع کاری که تا الان در اکران آنلاین انجام شده، جز شکست چیزی در پی نداشته است. 

او افزود:‌ درخواست ما این است که این اتفاق بیفتد و این هفته قرار  است تصمیم‌هایی در این باره گرفته شود. در حال حاضر هیچ مدیریتی و ضابطه و قانونی روی اکران آنلاین وجود ندارد و هر شخصی به تنهایی با پلتفرم‌ها مذاکره می‌کند. وقتی هم کارها صاحب نداشته باشد و توافق‌ها حرفه‌ای و در قالب ضابطه نباشد، در نتیجه هر کسی برای خود کار می‌کند و در این بین بویژه پلتفرم‌ها به صاحبان فیلم‌ها زور می‌گویند.  

وی درباره اینکه آیا با وجود اجرا نشدن قانون کپی رایت در ایران راهی وجود دارد که از قاچاق فیلم‌ها در اکران آنلاین جلوگیری شود، گفت:‌ اگر رجیستری درستی در دنیا انجام شود با همراهی پلیس فتا تا حد قابل قبولی می‌توان جلوی قاچاق را گرفت. البته ما هم در انجمن پخش‌کننده‌ها اقدام‌هایی برای رجیستری تمام فیلم‌ها انجام داده‌ایم که تا هفته آینده نتیجه آن اعلام می‌شود. در واقع دو اقدام مهم را در انجمن در حال پیگیری داریم که یکی سروسامان دادن به اکران آنلاین و دیگری راه‌اندازی رجیستری اصولی و درست فیلم‌ها است که برای این کار حتی اقدام جهت پیگیری‌های حقوقی در خارج از کشور شروع شده است.

0
0

نسخه قابل چاپ

از سراسر وب

نظر ها