14:41:30 1400/3/22

گفت وگو با معاون هوشمندسازی سازمان فاوا شهرداری شیراز

اپلیکیشن "سرو" در خدمت شهروندان شیرازیبعد از همکاری موفقیت آمیز شهرداری شیراز با آریاهمراه در پروژه نکیسا و استقرار این سامانه در متروی شیراز، معاونت هوشمندسازی سازمان فاوای شهرداری شیراز هم دو پروژه را با آریاهمراه آغاز کرده که یکی اش آماده شده و دیگری هم در مراحل آماده سازی قرار دارد.

برای اطلاع از کم و کیف این پروژه ها و میزان رضایتمندی سازمان فاوای شهرداری شیراز،با مهندس محسن فروردین،معاون هوشمندسازی سازمان فاوای شهرداری شیراز گفت و گویی انجام داده ایم که در ادامه می خوانید:

کمی از اپلیکیشن سرو برایمان بگویید.چطور شد که آریاهمراه این اپلیکیشن را توسعه داد؟

کارهای اولیه این پروژه سال 1398 انجام شد و خرداد سال 99 آریاهمراه مناقصه مربوطه را برد و توسعه اپلیکیشن را آغاز کرد.

اپلیکیشن آماده شده؟

بله.قرار بود در روز شیراز رونمایی شود اما به خاطر تقارن با ماه مبارک رمضان و سالروز شهادت علی (ع) کمی عقب افتاد و اگر خدا بخواهد طی روزهای آینده شهروندان شیرازی می توانند از این اپلیکیشن استفاده کنند.

چرا این برنامه سرو نامگذاری شده؟

سرو مخفف "سرویس های رایانه ای واحد" شیراز است.

این اپلیکیشن چه امکاناتی دارد؟

آنچه مدنظر ما قرار دارد این است که شهروندان شیرازی برای دریافت خدمات الکترونیکی و رایانه ای صرفا به یک اپلیکیشن مراجعه کنند و از مراجعه به سامانه ها و اپلیکیشن های متعدد بپرهیزند.

منظورتان همه دستگاه ها است یا فقط زیر مجموعه های شهرداری؟

همه دستگاه ها.این چشم انداز ما است اما در مرحله نخست روی خدمات شهرداری زوم کرده ایم.در واقع در نظر داریم خدمات خود را در قالب "شهرداری همراه" روی این اپلیکیشن قرار دهیم.خب، این خدمات گسترده است و بیش از 400 خدمت را شامل می شود.بعد از این، خدمات سایر دستگاه ها را نیز به اپلیکیشن سرو اضافه خواهیم کرد.ببینید،اینکه یک نفر صرفا در شهر ساکن شود به منزله شهروندی او نیست.ما در نظر داریم برای هر شهروند یک شناسه یکتا در نظر بگیریم و خدمات خود را مبتنی بر این شناسه ارائه دهیم.یعنی معیار شهروندی برای ما رجیستر شدن است که در همین اپلیکیشن انجام خواهد شد.

کاری که الان در برخی مناطق آزاد نظیر کیش صورت می گیرد؟

بله.آنجا به افرادی که در کیش ساکن هستند کارت کیشوندی تعلق می گیرد و بر اساس همین، خدمات دریافت می کنند.

ظاهرا پروژه دیگری هم با آریاهمراه دارید؟

بله،سامانه دیگری توسط دوستان ما در آریاهمراه در حال توسعه است که شامل سه زیرسیستم می شود: Open Data، Open API و ژئو پورتال.

و قرار است چه داده هایی به اشتراک گذاشته شود؟

در Open Data داده هایی که طی سالیان مختلف جمع آوری شده در اختیار شهروندان قرار می گیرد که می تواند شامل داده های زیادی نظر ایستگاه های اتوبوس،آمارهای جمعیتی،تراکم جمعیت در مناطق بر پایه سنین مختلف و ... شود.در Open API هم API های شهرداری در اختیار شهروندان قرار می گیرد،مثل محاسبه عوارض خودرو و ...

در سیستم ژئو پورتال هم همه این موارد هست اما به صورت مکانی.یعنی شهروند این امکان را دارد که داده های مختلف را به صورت مکانی جست و جو کند.

1
0

نسخه قابل چاپ

از سراسر وب

نظر ها