09:42:31 1400/6/10

گفت وگو با "محمد جاریانی"، مشاور حقوقی شرکت آریاهمراه:

اولویت ما پیشگیری و حل اختلافات حقوقی است، نه رجوع به دادگاهنوداد نیوز: انجام امور حقوقی در یک شرکت بزرگ فناوری اطلاعات سختی های خاص خودش را دارد. به جز مفادی که مختص قراردادهای این گونه شرکت ها است و باید حتما کارشناسان و مدیران آنها را متوجه این نکات مهم کرد، پیشگیری و مذاکره برای عدم ارجاع قراردادها به محاکم قضایی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چرا که مدت زمان طولانی سیر پرونده در این محاکم ممکن است ضربه سختی به شرکت های حوزه فناوری اطلاعات بزند؛ خسرانی که شاید در سایر حوزه ها چندان مصداق نداشته باشد.

محمد جاریانی، مشاور حقوقی شرکت آریاهمراه، حدود یک سال است که تمام تلاشش را می کند تا قراردادهایی که چه در مقام کارفرما و چه در جایگاه پیمانکار از سوی شرکت عقد می شود، از نظر حقوقی تا حد امکان بدون مشکل و پیشگیرانه باشد.

گفت وگوی زیر را بخوانید تا متوجه شوید تیم حقوقی آریاهمراه تا چه اندازه در این مسیر موفق بوده است:

شما سابقه زیادی در امور حقوقی دارید و در شرکت های مختلفی هم فعالیت داشته اید. اگر امکان دارد بفرمایید که امور حقوقی در یک شرکت IT مانند آریاهمراه چه تفاوتی با مسایل حقوقی شرکتهای سایر حوزه ها دارد؟

واقعیت این است که قوانین خاصی شامل شرکت های دانش بنیان و IT می شود و باید آنها را رعایت کرد.بعضی از این قوانین دست و پاگیر هستند و بعضی کمک کننده و یاری رسان. از وقتی که تیم ما وارد شرکت آریاهمراه شد تلاش بر این بود که قوانین را با مدیران و کارشناسان شرکت مرور کنیم و با هم بر این اساس جلو برویم؛ چه در خرید، چه در عقد قرارداد و چه حتی در مذاکرات سعی شد که با رعایت قوانین، اقدامات پیشگیرانه ای صورت گیرد تا شرکت در آینده درگیر پرونده های سنگین حقوقی نشود.

این روش موفقیت آمیز بوده؟

بله. در این یک سال اخیر رعایت این نکات منجر به این شده که اصلا پرونده حقوقی نداشته باشیم و کارشناسان ما نیز با نگرش حقوقی و تسلط بر فنون مذاکره یکسویه نگر نباشند و بدون کنترل مفاد قراردادی امور را پیش نبرند. حالا در همه موارد مجموعه قبل از اینکه به موضوعی ورود کند، دوستان با نگرشی که پیدا کرده اند موارد حقوقی را خودشان سبک و سنگین می کنند و خوشبختانه تحقق این مهم، دستاوردهای زیادی برای مجموعه داشته است.

در مورد فنون مذاکره صحبت کردید. تسلط بر این گونه مسایل که با نگرش حقوقی همراه باشد، چگونه حاصل شد؟

در بسیاری از جلسات تیم حقوقی همراه کارشناسان و مدیران حضور می یافت که این حضور سبب شد هم تیم حقوقی با برخی مسایل آشنا شود و به نوعی آموزش ببیند و هم دوستان ما با مفاد مهم حقوقی که باید مدنظر قرار گیرند، درگیر شوند. کلمه "نه" گفتن کار دشواری نیست اما ما همیشه به دنبال این هستیم که قرارداد به بهترین نحو و با شرایط قانونی و با کمترین ریسک انجام شود.مواقعی که تیم های حقوقی،فنی و بازرگانی سر قراردادی بحث می کنند و مفادی به قرارداد اضافه می شود، معمولا پیش نویسی قوی آماده و برای امضا ارسال می شود.

در قراردادها معمولا بند داوری هم قید می شود. در مورد لزوم وجود این بند در قراردادها توضیحاتی می دهید؟

بله.در همه قراردادها بند داوری مشاهده می شود. یکی از اقدامات خوبی که در شرکت آریاهمراه و از سوی مدیران قبلی حقوقی شرکت صورت گرفت گنجاندن فصل داوری و حل اختلاف در قراردادها بود و ما هم تلاش کردیم تا این فصل را کامل تر کنیم. به هر حال ارجاع پرونده به محاکم قضایی بحث اطاله دادرسی و... را به همراه دارد و بعضا تصمیمات سخت و دشواری نیز اتخاذ می شود. بنا بر این حل اختلاف در مذاکرات و عدم رجوع به محاکم قضایی تا جایی که ممکن است جزو اهداف ما است و حل اختلاف در مذاکرات چه آنجاهایی که کارفرما بودیم و چه آنجاهایی که پیمانکار، سرلوحه کار ما بود و هست.

این رویه جواب داده؟

صد در صد. در یک سال گذشته تغییرات قیمت ارز را شاهد بودیم که طبعا روی پروژه ها نیز اثرگذار بوده و به هر حال در شرکتها مسایلی را به همراه داشته اما پرونده ای که منجر به صدور حکم شود علیه آریاهمراه شکل نگرفت. در تحقق این مهم، هم صف، هم ستاد و هم تیم حقوقی نقش داشته اند.

آقای جاریانی! یک شرکت خوشنام در مسایل حقوقی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ منظور این است که بخش حقوقی یک شرکت معتبر چگونه باید رفتار کند تا به اعتبار آن شرکت خدشه ای وارد نشود؟

ما همیشه یک اصل را مدنظر قرار می دهیم و آن رجوع به وجدان و انصاف است. خوشبختانه مدیران آریاهمراه نیز همواره به این مسأله پایبند بوده اند. حتی در مواردی که دوستان بنا بر دلایلی از مجموعه ما جدا شده اند و دیگر در خدمتشان نیستیم، نسبت به برخی از مطالبات خود بی اطلاع بوده اند که ما موارد را به مدیران منتقل کردیم و این دوستان به تمام حقوق قانونی خود رسیدند و بعضا بیشتر از آنچه مدنظرشان بوده یا قانون حکم کرده، دریافتی داشته اند.

انصاف و وجدان باعث می شود زمانی که پیمانکار هستید خود را جای کارفرما ببینید و از مشکلات آنها باخبر شوید و واکنش بهتری داشته باشید و همین طور وقتی کارفرما هستید، خود را جای پیمانکار ببینید و با انصاف و وجدان رفتار کنید. حاصل این دیدگاه قطعا نتیجه برد – برد را به همراه دارد.

طی این مدتی که در مجموعه آریاهمراه حضور دارید خاطره خاصی دارید که در ذهنتان مانده باشد؟

بله، مربوط می شود به یکی از پرونده های بسیار مهم و نگرانی از اینکه نکند به سرانجام نرسد. اما با همکاری دوستانی که سابق بر این در تیم حقوقی شرکت حضور داشتند، این پرونده به نفع ما تمام شد.طرف دیگر این پرونده با پرونده سازی در تلاش بود تا رقم بالایی را به شرکت تحمیل کند اما همه پای کار آمدند تا حق به حقدار برسد. آن روز که حکم این پرونده قطعی شد روز بسیار خوبی برای ما و همه دوستان بود.

حرفی اگر باقی مانده در خدمت شما هستیم...

تشکر می کنم از همکاری همه دوستان در مجموعه بزرگ آریاهمراه و همین طور از پایگاه خبری نوداد نیوز که امکان این گفت و گو را فراهم ساخت.

0
0

نسخه قابل چاپ

از سراسر وب

نظر ها