15:31:31 1398/11/30

استقلال،پرسپولیس،شهرخودرو و البته سپاهان؛ فاجعه چهار تیم ایرانی در قاره کهن!نه! این، آن شروعی نبود که انتظارش را داشتیم. حتی با وجود تصمیم ناعادلانه کنفدارسیون فوتبال آسیا (ای‌اف‌سی) و برگزاری همه مسابقات دور رفت در خارج از کشور، این عملکرد ناامیدکننده و پراشتباه بازهم قابل توجیه نیست. حالا روی کاغذ و تا پایان هفته دوم در کنار نمایندگان امارات، بدترین نمایش را منطقه غرب آسیا داشته‌ایم. کسب تنها ۵ امتیاز از ۲۴ امتیاز ممکن و اهدای حدود ۸۰ درصد امتیازات به رقبای عربستانی، قطری، ازبک، عراقی و حتی اماراتی.

استقلال، پرسپولیس، سپاهان و شهرخودرو تا به اینجا در مجموع هشت بازی در مرحله گروهی مسابقات لیگ قهرمانان آسیای سال ۲۰۲۰ انجام داده‌اند. ماحصل آن یک پیروزی، ۲ تساوی و پنج شکست بوده است. شهرخودرو در گروه دوم قعرنشین است و سه تیم دیگر در رده سوم قرار دارند. هشت گل زده و ۱۵ گل خورده. کمی دقیق‌تر به این اعداد توجه کنیم. در ۱۲ درصد مسابقات برنده شده‌ایم و در حدود ۶۲ درصد بازی‌ها تیم بازنده میدان بوده‌ایم. به طور میانگین در هر مسابقه یک گل به ثمر رسانده‌ایم و کمتر از ۲ گل در هر ۹۰ دقیقه دریافت کرده‌ایم.

در تقابل با ۲ نماینده عربستان در کشور بی طرف ۲ شکست عایدمان شده است با چهار گل خورده و یک گل زده. الدحیل و السد به عنوان ۲تیم قطری مقابل ما صف آرایی کرده‌اند که حاصلش برای ما ۲ شکست، دریافت پنج گل و زدن صفر گل بوده است. مقابل تک نماینده عراق به تساوی رسیدیم و برابر تنها تیم ازبکستانی با نتیجه سه بر صفر شکست خوردیم. چه خوب که اماراتی‌های ضعیف هستند. در ۲ دیدار با آنها چهار امتیاز کسب کرده‌ایم. ۶ گل به ثمر رسانده‌ایم و ۲ بار نیز دروازه‌مان باز شده است. البته نباید زیاد خوشحال باشیم. ۲ نماینده از چهار نماینده امارات در گروه خودشان آخر هستند و یک تیم نیز در رده سوم قرار دارد و تنها الوحده در گروه اول توانسته به برد دست پیدا کند.

همیشه خودمان را با نمایندگان عربستانی در منطقه غرب مقایسه کرده‌ایم. آنها در حال حاضر چه وضعیتی دارند؟ خیره‌کننده است. ۶ برد، ۲ تساوی و صفر باخت. ۱۴ گل زده و ۶ گل خورده. ۲ نماینده قطر نیز تا به اینجا ۲ برد، یک تساوی و یک باخت داشته‌اند و هر ۲ فعلا جزو صعودکننده‌های گروه خود هستند. تنها تیم ازبکستان، پاختاکور موفق شده تمام امتیازات را به دست بیاورد و بالاتر از الهلال صدرنشین گروهش باشد. تیم الشرطه عراق نیز با توجه به بودجه و محدودیت‌های به شدت پایینی که دارد یک امتیاز به دست آورده و میانگین امتیازگیری‌اش از نمایندگان ما در مجموع کمتر نیست. چهار تیم اماراتی مانند چهار تیم ایرانی تنها پنج امتیاز از ۲۴ امتیاز را به دست آورده‌اند. آنها ۶ گل زده اند و ۱۵ بار نیز تسلیم شده‌اند. یعنی ۲ گل کمتر از نمایندگان ما هستند. پس می‌توانیم خوشحال باشیم که آخر نیستیم؛ به لطف تفاضل گل.

هنوز چهار هفته از مرحله گروهی باقی مانده است. فرصت برای جبران وجود دارد اما نه با این شکل بازی. از شهرخودرو نمی‌توان توقع زیادی داشت. این تیم محدودیت‌های فراوانی در چند ماه اخیر برایش به وجود آمده و پتانسیل کنونی‌اش در اندازه لیگ قهرمانان نیست. در این حد می‌توانیم از آنها انتظار داشته باشیم که نمایش آبرومندانه‌ای داشته باشند. سه تیم دیگر اما وضعیتشان متفاوت است. از آنها توقع می‌رود. سپاهان گروه سخت‌تری دارد و استقلال نیز با کمبود نفری مواجه شده که البته به زودی رفع خواهد شد. پرسپولیس هم هنوز با سرمربی جدید خود و تفکراتش وفق داده نشده است. هفته سوم برای نمایندگان ایران هفته سرنوشت‌سازی است. هفته‌ای که باید فاصله ایجاد شده جبران شود. استقلال باید در امارات به مصاف الوحده چهار امتیازی برود. شهرخودرو نیز مقابل دیگر تیم اماراتی یعنی شباب الاهلی پیکار خواهد داشت که امتیازی ندارد. پرسپولیس در کشور بی‌طرف به مصاف التعاون عربستان صدرنشین می‌رود؛ تیمی که قدرتش به اندازه الهلال نیست. سپاهان نیز مقابل النصر عربستان پیکار خواهد داشت. تیم امیرقلعه‌نویی کار نسبتا دشواری مقابل النصر دارد. باید دید چهار تیم ایرانی دوازدهم و سیزدهم اسفندماه چند امتیاز دشت می‌کنند. به طور قطع باید بیشتر از چهار امتیاز هفته اول و یک امتیاز هفته دوم اندوخته داشته باشند وگرنه پیش از شروع دور برگشت تا حد زیادی امیدشان ناامید خواهد شد.

0
0

نسخه قابل چاپ

از سراسر وب

نظر ها