12:17:45 1399/12/19

گفت وگو با مهندس الهام مقدم،معاون برنامه ریزی راهبردی شرکت آریاهمراه

اجرای OKR باعث بهره وری بیشتر می شودگفت وگو با معاون برنامه ریزی راهبردی شرکت آریاهمراه پیرامون استقرار روش OKR در این شرکت شکل گرفت.روشی که در شرکت های بزرگ دنیا پیاده شده و آریاهمراه نیز با تیم مدیریتی جدید به این نتیجه رسید که برای مدیریت اهداف خود از روش OKR بهره ببرد.

مهندس الهام مقدم، دانش آموخته رشته تجارت الکترونیک (E-commerce) است.او اعتقاد دارد OKR باعث بهره وری بیشتر سازمان ها می شود و قابلیت اندازه گیری آن می تواند در دسترسی به اهداف تعیین شده کمک شایانی کند.

گفت و گو با او زمانی انجام شد که بازه دوم OKR شرکت آریاهمراه رو به پایان بود و بهتر می شد در خصوص اجرای این روش و نتایج آن سخن گفت.

شما برای کنترل پروژه های شرکت آریاهمراه از سیستم OKR استفاده می کنید.برای شروع توضیحی می دهید که چرا این روش را برگزیدید؟

این روش اولین بار در شرکت اینتل مورد استفاده قرار گرفت و بعد شرکت های دیگری مثل گوگل، لینکدین و توییتر از این روش بهره بردند.OKR اهداف سازمان را پیش می برد و بر اساس آن می توان متوجه شد که انتظارات کلی چه هستند.OKR ها شفاف و مشخص و عمومی اند و همه واحدها باید از OKR یکدیگر باخبر باشند.اجرای این روش در نهایت باعث بهره وری بیشتر شرکت ها و سازمان ها می شود.

چه دلیلی دارد که مثلا واحد هوشمندسازی شرکت آریاهمراه از OKR واحد مرکزداده باخبر باشد و برعکس؟

چون ممکن است برنامه ها و اهداف در جایی با هم همپوشانی داشته باشند و این باعث هم افزایی واحدها می شود.

OKR از چند بخش تشکیل شده؟

دو بخش.هدف و نتایج کلیدی.هدف باید کیفی باشد اما کلیدها باید کاملا قابل اندازه گیری باشند.

این مثال درست است: یکی از اهداف واحد ایکس افزایش درآمد است و نتیجه کلیدی آن بستن 10 قرارداد.

بله.

هر هدف چند نتیجه کلیدی باید داشته باشد؟

بین 3 تا 5 نتیجه کفایت می کند.

اگر بیشتر شد چطور؟

پایش هدف درست انجام نمی شود و تمرکز واحد گرفته می شود چرا که نمی داند کدام یک را باید در اولویت قرار دهد.ضمن اینکه نتایج کلیدی بین صفر تا صد در صد نمره می گیرند تا بتوان میزان پیشرفت آنها را به طور دقیق اندازه گرفت.

ویژگی های اهداف چیست؟

بلدپروازانه و کیفی اما قابل دسترسی و ممکن.هدف باید زمان محدودی داشته باشد.اگر هدفی برای واحدی تعریف شود که غیرقابل دسترس باشد انگیزه آن واحد از بین می رود.

چه نمره ای برای یک OKR  آن را موفق می کند؟

بالای 50 درصد.

اگر 100 شد چطور؟

یعنی خوب هدفگذاری نشده یا آن واحد کار بسیار شگفت انگیزی انجام داده.

مثالی از OKR یکی از واحدهای آریاهمراه برای ما می زنید؟

مثلا برای برخی از واحدها سه هدف افزایش درآمد،کاهش هزینه و مدیریت درست و بهینه پروژه ها در نظر گرفته شده.درآمدی که مدنظر شرکت است به واحدهایی که کارشان درآمدزایی است بر اساس فاکتورهایی که از پیش تعیین شده،اعلام می شود و بودجه موردنیاز نیز تخصیص می یابد.بعد، در بازه 3 ماهه بررسی می کنیم که چه مقدار از این اهداف محقق شده است.

یعنی OKR شرکت 3 ماهه است؟

دور اول 3 ماهه بود اما دور دوم را 6 ماهه درنظر گرفتیم چون برخی واحدها پروژه محور هستند و 3 ماه زمان مناسبی برای اندازه گیری دقیق میزان پیشرفت آنها نبود.در تنظیم OKR به توسعه بازار آن حوزه نیز توجه می شود مثلا برای حوزه ای مثل نفت و گاز تا چه میزان ورود مجاز است و باید چند جلسه با کارفرما برگزار شود.

بعد از 6 ماه سراغ واحدها را می گیرید یا ماهانه هم پایش می کنید؟

هدفگذاری 6 ماهه است اما تیم OKR ما که مدیر سیستم ها و روش های ما اداره آنرا بر عهده دارد و نماینده واحدها هم عضو آن هستند، ماهانه OKR هر واحد را بررسی می کند و نتایج هم به واحد اطلاع داده می شود.صبر نمی کنیم تا پایان بازه برسد و بعد برویم سراغ واحدها.پایش ما ماهانه است.

OKR شرکت چگونه تعیین می شود؟

بر اساس استراتژی شرکت.بر اساس استراتژی شرکت، خط مشی مشخص و OKR هر واحد اعلام می شود.

اگر واحدی هدفی داشته باشد که قابل توجه باشد اما در راستای اهداف شرکت نباشد چطور؟

OKR ما دو بخش دارد. یک بخش تعهدی است؛یعنی تعهدی که هر واحد باید به شرکت بدهد و یک بخش دیگر هم به خود واحد مربوط می شود و OKR  خود واحد است.به طور مثال اگر واحدی، آموزش بخشی از پرسنل خود را به عنوان یک هدف تعیین کند است این OKR  خود واحد است.ضمن اینکه آریاهمراه یک شرکت فرآیندمحور است و پایش فرآیندی هر واحد همزمان با پایش OKR واحدها صورت می گیرد و اگر نیاز باشد به OKR یک واحد در بازه جدید، مواردی اضافه یا حذف شود حتما این کار بر اساس پایش فرآیندی،صورت می گیرد.

پس OKR شرکت منعطف است؟

بله کاملا.

از چه زمانی این روش در آریاهمراه مستقر شده؟

از ابتدای سال برنامه ریزی ها آغاز شد و از اول خرداد اجرایی شد.بازه اول 3 ماهه بود که تا آخر تابستان طول کشید و بازه دوم از ابتدای مهر شروع شد و تا پایان سال طول می کشد.

بازخورد آن چطور بود؟

برای واحدهای صف که برنامه درآمدی دارند اجرای آن راحت تر بود.واحدهای ستادی که کار روتین انجام می دهند، کمی بیشتر سوال داشتند.

نتایجی که به دست آمده تا چه اندازه منطبق با خواسته ها بود؟

نتایجی که حاصل شد برای بازه های بعدی و تنظیم OKR جدید مفید بود.برخی واحدها می گفتند ما این کارها را هم انجام دادیم که در OKR نیامده،لذا آنها هم قید شدند.

اگر واحدی به اهداف موردنظر نرسید چه اتفاقی می افتد؟

ما امسال پرداخت پاداش ها و KPI را به OKR وصل کردیم و واحدهایی که به اهداف خود رسیدند طبعا از پاداش بیشتری برخوردار شدند.

... و به عنوان آخرین سوال OKR اصلی شرکت چیست؟

همان که مدیرعامل محترم شرکت،آقای دکتر نوری گفتند.شرکت هزار نفره با درآمد هزار میلیارد تومانی.

در عرض 5 سال؟

بله و در سال جدید بخشی از این هدف باید محقق شود.

خیلی ممنون که در این گفت و گو شرکت کردید.

من هم از نودادنیوز سپاسگزارم.

0
0

نسخه قابل چاپ

از سراسر وب

نظر ها