×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۲۹ تیر , ۱۴۰۳  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
اطلس سرمایه‌گذاری برای هدایت سرمایه‌گذاران به زودی می‌آید

معاون سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی با اشاره به تدوین اطلس سرمایه‌گذاری و رونمایی آن در بهمن ماه گفت: اطلس سرمایه‌گذاری، زیرساخت لازم برای هدایت سرمایه‌گذار به مناسبت‌ترین نقطه مکانی را فراهم می‌کند.

مسعود براتی در تبیین الزامات اطلس سرمایه‌گذاری عنوان کرد: انتخاب مکان مناسب برای سرمایه‌گذار به دلیل تاثیراتی که در کلیه عوامل موثر بر راندمان عملکرد فعالیت مورد نظر از جمله دسترسی به تاسیسات و بازارها، میزان فروش، هزینه ها و … دارد، یکی از مهم ترین قسمت های انجام مطالعات برای استقرار هر فعالیت اقتصادی است که اشتباه در آن می تواند منجر به مشکلات جبران ناپذیری شود.

براتی ادامه داد: در موارد متعددی وجود معارض در اراضی تخصیص یافته به طرح های سرمایه گذاری موجب بروز اخلال در اجرای طرح یا تغییر تحمیلی محل اجرای پروژه شده که علاوه بر ایجاد نارضایتی و عدم اطمینان در سرمایه گذار، بر توجیه پذیری طرح هم تأثیر مستقیم می گذارد.

معاون سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی در ادامه اظهار کرد: با توجه به تعدد عوامل موثر بر جانمایی و ضرورت دسترسی سرمایه گذار به اطلاعات مرتبط با کلیه این عوامل و نیز پیچیدگی های موجود در برخی موضوعات ملی و منطقه ای، ضرورت دارد سازوکاری ایجاد شود تا با گردآوری و تحلیل اطلاعات مکانی بر اساس لایه های مختلفی از داده های قابل استناد و هوشمند، بهترین مکان برای هر فعالیت اقتصادی (یا حتی غیراقتصادی) جهت سرمایه گذاری استخراج شده و مورد بهره برداری قرار گیرد.

به گفته این مقام مسئول، ضرورت تعدد عوامل موثر بر جانمایی و ضرورت دسترسی سرمایه گذار به اطلاعات مرتبط با سرمایه گذاری باعث شد که یک اقدام اصولی برای پیدا کردن بهینه ترین نقطه جهت سرمایه گذار برای ورود به اتمسفر اقتصادی ایران انجام شود.

وی با ارائه سوابق و اقدامات صورت پذیرفته در این زمینه گفت: به دلیل گوناگونی شاخص های تاثیرگذار بر انتخاب محل و نیز قوانین و مقررات حاکم بر آن که در حوزه عملکرد دستگاه های اجرایی مختلف قرار می گیرد، ایجاد سامانه جامعی که اطلاعات مورد نیاز را از دستگاه های مختلف اخذ، تحلیل و برمبنای نیازهای تعریف شده خروجی مناسب ارائه دهد، موجب تسهیل و تدقیق در این امر می گردد که سازمان نقشه برداری در این زمینه عهده دار بعد فنی طرح شد و در بعد ملی، دستگاه‌های اصلی مانند وزارت راه و شهرسازی، وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سایر عوامل کمک کننده برای ارائه اطلاعات مکانی بودند.

معاون سازمان سرمایه گذاری تاکید کرد: تدابیر لازم برای تسریع روند تکمیل لایه‌ها و تحلیل‌های مورد نیاز طرح اطلس سرمایه‌گذاری با مشارکت دستگاه های متولی اتخاذ شده و در این مسیر داده های مکانی قابل ارائه در هر یک از حوزه ها که متناسب با کاربری اطلس سرمایه گذاری باشد، دریافت شده است.

وی در تبیین اهداف و ضرورت‌های ایجاد اطلس سرمایه‌گذاری برای دستگاه‌های ستادی گفت: طرح اطلس سرمایه‌گذاری یک کار جمعی در سطح ملی جهت تشویق و تسهیل سرمایه گذاری است و این طرح با همکاری گسترده دستگاه‌های مختلف دارای اطلاعات مکان محور و با محوریت سازمان سرمایه‌گذاری و سازمان نقشه‌برداری طراحی و در حال اجرا است و جلب همراهی دستگاه‌های ستادی برای ارائه داده‌های موردنیاز در سطح ملی اقدامی اصولی و قابل توجه جهت هم افزایی است. همچنین ادارات کل امور اقتصادی در استان‌ها با همکاری نزدیک استانداری‌ها هدایت طرح در سطح استان را به عهده دارند.

همین ویژگی سبب شده است که طرح اطلس سرمایه‌گذاری از نظر مدیریتی دارای پیچیدگی بالا باشد.معاون سازمان سرمایه‌گذاری با تاکید بر اهمیت طرح اطلس سرمایه‌گذاری برای بهبود جذب سرمایه‌گذاری خارجی افزود: البته این طرح می‌تواند نقش موثری در هدایت کلیه سرمایه‌گذاری‌ها اعم از داخلی و خارجی داشته باشد و یک زیرساخت اطلاعاتی مفید برای دولت و همه تصمیم گیران اقتصادی محسوب می‌شود.

براتی تاکید کرد: ارتقای سامانه، افزایش گستره داده‌ها، بهبود کیفیت آن‌ها و اتصال SDI کاری مستمر بوده و با رونمایی از مرحله اول این طرح در بهمن‌ ماه، به پایان نمی‌رسد و تلاش خواهد شد تا یک اتفاق خوب برای هدایت هوشمند سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی کشور و تصمیم گیری صحیح مجموعه مدیران در این زمینه رخ دهد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.